Ново жариште на помолу: Рама и Вардарски Шиптари причали о Македонији

Представници албанских партија су са премијером Албаније Едијем Рамом разговарали о захтјевима Албанаца у Македонији за формирање нове владе у тој земљи, преносе вечерас македонски медији.

субота, децембар 31, 2016 / 01:02

Представници албанских партија су са премијером Албаније Едијем Рамом разговарали о захтјевима Албанаца у Македонији за формирање нове владе у тој земљи, преносе вечерас македонски медији.

Председник албанске партије Демократске уније за интеграције Али Ахмети рекао је да нема нових захтева за формирање владе, преноси МИА.

Ахмети је подсетио да су у раније усвојеном документу "садржани основни принципи и праве потребе Албанаца у Македонији".

Према његовим речима, у документу о коме су јуче у Тирани са Рамом разговарали и представници БЕСА и Алијансе Албанаца, главни захтеви су право на језик, економска једнакост, правосудне реформе.

Упитан да ли се политика албанских партија у Македонији "ствара у Тирани, Ахмети је одговорио да ни Албанија ни Косово нису ти који диктирају позицију Албанаца у Македонији.

"Ми имамо наше циљеве и сопствени програм, али је свака помоћ добродошла без обзира на то да ли долази од истомишљеника или међународне заједнице", додаје.

Ахмети је казао и да још нису почели преговори о новој влади и додао да се нада да ће лидери албанских партија у Македонији наставити са разговорима у Скопљу, као и да се нада да ће им се прикључити представници ДПА.

У Македонији је данас конституисан нови састав парламента након верификације мандата 120 посланика.

На инаугурационој седници, којом је председавао председавајући претходног сазива Трајко Вељаноски, било је присутно 118 посланика, преноси МИА.

Вељаноски је казао да ће нови председавајући бити изабран након формирања десеточланог Комитета за избор и постављења.

Македонска агенција наводи да је у парламенту 51 посланик коалиције на челу са ВМРО-ДПМНЕ, 49 посланика СДСМ, док четири странке које представљају Албанце ДУИ, БЕСА, Савез Албанаца и ДПА имају редом по десет, пет, три и два посланичка места.

Након конституисања парламента председник Македоније је дужан да у року од десет дана додели мандат за састављање владе странци или странкама које имају парламентарну већину, а мандатар који саставља нову владу има 20 дана да одабере чланове кабинета и одреди програм владе.



Оставите одговор