Нови избори у Шпанији: Однос снага остао исти, сви далеко од већине

Конзервативна Народна партија премијера у техничкој влади Маријана Рахоја освојила је највише мјеста у шпанском парламенту на данас одржаним изборима, али неће имати апсолутну већину за самостално формирање владе, показују резултати после избројаних 92 одсто гласова.

понедељак, јун 27, 2016 / 11:52

Конзервативна Народна партија премијера у техничкој влади Маријана Рахоја освојила је највише мјеста у шпанском парламенту на данас одржаним изборима, али неће имати апсолутну већину за самостално формирање владе, показују резултати после избројаних 92 одсто гласова.

Народна партија је освојила 32 одсто гласова и имаће 136 мјеста у парламенту, док је за апсолутну већину потребно 176.

Та странка је у децембру имала 123 од укупно 350 мјеста парламенту.

Шпанско министарство унутрашњих послова је објавило да је Социјалистичка партија лијевог центра на другом мјесту са 23 одсто освојених гласова и 86 мјеста у парламенту. То је за четири мање у односу на децембар, пренијеле су агенције.

Коалиција предвођена Подемосом који се противи мјерама штедње је на трећем мјесту и добија 71 мјесто у парламенту.

Шпанци су, после шест мјесеци, поново гласали на изборима како би омогућили формирање нове владе. На прошлим изборима нико ни са очекиваним партнерима нису могли да формирају већину. Евентуалним коалицијама Народњака и Грађана, или Социјалиста и Подемоса, за већину је била потребна подршка регионалних партија из Баскије и Каталоније. Међутим, нико није био спреман на уступке њиховим регионалним амбицијама.

По шпанском закону, могуће је формирати владу и тренутном већином у парламенту, што је нека врста мањинске владе, али нико није био спреман да напусти сједницу и омогући противнику да је формира. Према садашњим резултатима избора, позиције се нису промијениле у односу на децембар.

Пошто се однос снага није значајније промијенио ни након поновљених избора, неке од опција је да се формира влада у којој би биле двије најјаче странке, или влада Социјалиста, Подемоса и Грађана. Грађани су економски либерално орјентисани, али критикују корупцију и траже од Рахоја да се повуче, док је Подемос и прошли пут био против овакве комбинације.

Како је изгледало лани

Циљ избора је да се превазиђе политички застој након избора у децембру када ни једна странка није добила довољно гласова да сама формира владу нити успјела да формира коалицију до истека рока 2. маја.

Највише гласова на парламентарним изборима 20. децембра добила је Народна странка али не довољно за већину у парламенту. Био је то најгори резултат те странке за последњих 26 година.

Рахој је признао пред краљем да нема довољну подршку ривалских странака да формира мањинску владу и коалицију и одбио да буде мандатар.

Лидер другопласираних Социјалиста Педро Санчес је након тога покушао да формира владу обезбиједивши споразум са центристичком странком Сијудаданос (Грађани) али то му није било довољно за већину.

Крајње љевичарски Подемос (Ми можемо) осујетио је његов покушај одбивши да му се придружи или да се уздржи приликом гласања о неповјерењу.

Уколико поново дође до политичке блокаде, Шпанија би могла да буде без нове владе до јесени, преноси Танјуг.



Оставите одговор