Новембарски сусрети на Филозофском факултету

У организацији Филозофског факултета у Бањалуци, данас је почео научни скуп "Бањалучки новембарски сусрети", који је ове године посвећен теми "Вриједности и противрјечја друштвене стварности". Четрнаести по реду скуп под овим називом организован је поводом 19 година рада бањалучког Филозофског факултета. Декан Филозофског факултета Драго Бранковић рекао је новинарима прије почетка научног скупа да је […]

петак, новембар 15, 2013 / 12:37

У организацији Филозофског факултета у Бањалуци, данас је почео научни скуп "Бањалучки новембарски сусрети", који је ове године посвећен теми "Вриједности и противрјечја друштвене стварности".

Четрнаести по реду скуп под овим називом организован је поводом 19 година рада бањалучког Филозофског факултета.

Декан Филозофског факултета Драго Бранковић рекао је новинарима прије почетка научног скупа да је ове године одабрана интересантна тема за науку и ширу друштвену заједницу.

"Проучавајући проблеме вриједности и противрјечја друштвене стварности у науци видимо да постоји озбиљан раскорак између онога што је у теорији вриједност до сада написана или што је спознано и онога како изгледа наша друштвена стварност", рекао је Бранковић.

Он је истакао да ће кроз пленарни рад и двије секције више од 50 учесника скупа покушати да спознају у каквим се то односима налази тренутно разрушени систем вриједности и који су то проблеми да се не може у овом времену почетка новог вијека успоставити нови систем вриједности, који неће почивати на ономе што данас нуди веома раздробљена друштвена стварност у свим аспектима.

Бранковић је изразио очекивање да ће овај скуп, као и претходни, допринијети даљем развоју научне мисли, али да ће и шира друштвена заједница имати корист.

Он је најавио да ће наредне године Филозофски факултет, поводом 20 година постојања, организовати велики научни скуп и обиљежити јубилеј.

Професор културологије и естетике из Београда Сретен Петровић, осврћући се на очување културног идентитета у Европској унији, рекао је да проблем није очување континуитета културног идентитета Њемачке и Француске, које су доминанте у политичком и економском смислу, већ је проблем за мале земље које имају културну дубину.

Петровић је рекао да нема ниједне европске земље која нема културну дубину, истичући да је проблем малих земаља како да поред економских притисака сачувају равноправан статус.

Професор Факултета политичких наука у Загребу Владимир Вујичић је истакао да вриједности одређују смисао људске егзистенције и концепцију доброг живота и доброг друштва.

"Развој либералне демократије, а ми смо ушли у те системе, захтијева другачије промишљање вриједности него што је то било у друштвима која су била тоталитаристичка гдје се захтијева само један концепт доброг живота", рекао је Вујичић.

На овогодишњем научном скупу, осим домаћих професора, учествују и еминентни професори из Србије и Хрватске који се баве системом вриједности. Радови представљени на скупу биће сабрани у зборник радова.



Оставите одговор