Нова стара врста слијепог миша

Научници који су проучавали музејске примјерке слијепих мишева из Јужне Америке открили су да карактеристични, златно обојени примјерак слијепог миша, за којег се сматрало да припада већ познатој врсти, представља потпуно нову врсту. Ова упечатљива нова врста, за коју се сматра да је домаћа у Боливији, првобитно је класификована као слична врста Myotis simus која […]

среда, август 6, 2014 / 12:49

Научници који су проучавали музејске примјерке слијепих мишева из Јужне Америке открили су да карактеристични, златно обојени примјерак слијепог миша, за којег се сматрало да припада већ познатој врсти, представља потпуно нову врсту.

Ова упечатљива нова врста, за коју се сматра да је домаћа у Боливији, првобитно је класификована као слична врста Myotis simus која се може наћи у бројним државама Јужне Америке. Међутим, након упоређивања боје крзна и других спољашњих карактеристика, научници су примијетили неколико веома битних разлика између примјерака који указују да се ова врста разликује од других Myotis vrsta, укључујући и M. simus. Конкретно, нова врста је прекривена густим, паперјастим, златним крзном за разлику од M. simusa чије крзно има наранџасто-браон боју. Због тога, ови слијепи мишеви су зарадили име M. midastactus по краљу Миди из грчке митологије који је претварао у злато све што додирне.

M. midastactus се храни инсектима и може се наћи у боливијским саванама. Дане проводе опуштајући се испод сламнатих кровова или у рупама у земљи које направе друге животиње. Постоји још шест врста рода Myotis које живе заједно са M. midastactusom у Боливији, али је интересантно да научници нису могли да пронађу доказе да M. simus живи у овој земљи. Myotis род је посебно богат будући да је преко 100 врста ових, такозваних шишмиша са мишјим ушима, откривено широм свијета до сада.

Научници су спровели детаљно истраживање спољних карактеристика 27 различитих врста које се чувају у музеју како у Сједињеним Америчким Државама, тако и у Бразилу. Нажалост, они нису били у стању да ухвате живе примјерке ове животиње упркос мјесецима које су провели покушавајући.



Оставите одговор