Њујорк тајмс: Напуштамо Ирак, али јачамо у Заливу

САД планирају да појачају војно присуство у Заливу након повлачења трупа из Ирака, пише данас "Њујорк тајмс". Лист подсјећа да је предсједник Барак Обама 21. октобра одлучио да повуче све војнике из Ирака до краја године, али да су амерички војни официри и дипломате забринуте да би повлачење изазвало нестабилност у региону. Обама и његови […]

недеља, октобар 30, 2011 / 13:22

САД планирају да појачају војно присуство у Заливу након повлачења трупа из Ирака, пише данас "Њујорк тајмс".

Лист подсјећа да је предсједник Барак Обама 21. октобра одлучио да повуче све војнике из Ирака до краја године, али да су амерички војни официри и дипломате забринуте да би повлачење изазвало нестабилност у региону.

Обама и његови савјетници за безбједност желе да увјере савезнике и одговоре критичарима, укључујући многе републиканце, да се САД неће одрећи својих обавеза у Персијском заливу и поред повлачења војника из Ирака, и најава да ће то исто учинити у Авганистану до краја 2014. године.

"И даље ћемо имати снажно присуство у региону што је доказ наше опредјељености за Ирак и будућности региона, а то је да треба да буду ослобођени спољног утицаја и наставе путем демократије", рекла је државни секретар Хилари Родам Клинтон током недавне посјете Таџикистану.

Секретар одбране Лион Панета рекао је током посјете Азији прошле седмице да САД имају 40.000 војника у региону, укључујући 23.000 у Кувајту, иако су већина дио логистичке подршке снагама у Ираку.

У међувремену, Пентагон и централна команда, која надгледа операције у региону, започела је значајну реорганизацију и прераспоређивање америчких снага свјесни политичких и буџетских лимита са којима се земља суочава, укључујући најмање 450 милијарди долара смањења потрошње за војску у наредних 10 година ради смањења буџетског дефицита.

Вашингтон сада преговара да задржи борбено присуство на терену у Кувајту и разматра распоређивање више ратних бродова у региону.

САД, такође, желе да прошире своје војне везе са Савјетом за заливску сарадњу /ГЦЦ/ у чији састав улазе Саудијска Арабија, Кувајт, Бахреин, Катар, Уједињени Арапски Емирати и Оман.

За овај приједлог потребно је одобрење лидера ГЦЦ који ће се у децембру састати у саудијској пријестоници Ријаду, наводи "Њујорк тајмс".



Оставите одговор