Њемачка: Зелено свијетло уставног суда за помоћ Грчкој

Европска комисија је "са задовољством поздравила" одлуку њемачког Уставног суда да је финансијска помоћ Грчкој, којој је главни ослонац Њемачка, законита и да није у супротности са њемачким Уставом – јавио је дописник Срне из Брисела. Том одлуком је уклоњена главна препрека да се доврши један дио спасавања Грчке од банкрота. Портпаролка Пиа Ахренкилде рекла […]

среда, септембар 7, 2011 / 19:14

Европска комисија је "са задовољством поздравила" одлуку њемачког Уставног суда да је финансијска помоћ Грчкој, којој је главни ослонац Њемачка, законита и да није у супротности са њемачким Уставом – јавио је дописник Срне из Брисела.

Том одлуком је уклоњена главна препрека да се доврши један дио спасавања Грчке од банкрота.

Портпаролка Пиа Ахренкилде рекла је да ће одлука њемачког Уставног суда додатно бити анализирана, али да "Европска комисија има пуно повјерење у њемачке демократске институције".

Економски експерти у аналитичким институтима оцјењују да је цијела ЕУ "одахнула" што је одлука позитивна.

Али, предсједник њемачког Уставног суда чије је сједиште у Карлсруеу, Андреас Фоскиле рекао је да одлука Суда не би требало да се схвати као безрезервна потврда уставности будућих пакета помоћи. Он је додао да сваку појединачну солидарну помоћ већих размјера треба да одобри Бундестаг, а то је доњи дом њемачког парламента.

Посљедица упућивања на Бундестаг, у бриселским и европским аналитичким институтима се тумачи као јачање њемачког парламента у односу на одлуке из Брисела, односно, давање старјешинства њемачком закону над европским заједничким закондавством.

Предвиђа се да то у пракси значи да ће Ангела Меркел прије сваке велике, стратешке економске одлуке на европском плану, морати да консултује Бундестаг.

Према томе, свака наредна европска одлука повезана са давањима из њемачког буџета, па тако и одлука о помоћи за Португал, Ирску, или неку другу земљу еврозоне, мораће прво да добије одобрење њемачких посланика.

Већина вропске помоћи посрнулим економијама јест из Њемачке.

"Одлука из Карлсуреа дозвољава еврозони да ухвати дах, али то неће бити довољно. Или ће се еврозона претворити у посве ефикасну и функционалну економску и монетарну унију, стварну унију, а не само у неким елементима, или слиједи крај заједничке валуте", рекао је Јанис Емануилидис, аналитичар у Центру за европску политику из Брисела.



Оставите одговор