Њемачка: Недостаје новца за социјалу, млади незадовољни

У Њемачкој понестаје новца за социјална давања, упозоравају економисти, а млади су све незадовољнији животом. Око 145 милијарди евра, што је готово половина државног буџета, ове године утрошено је на подручја која су повезана са социјалном помоћи, породицом, младима и политиком рада. Али, ни овај износ убудуће неће бити довољан – упозоравају економски аналитичари. Њемачка […]

уторак, август 20, 2013 / 09:42

У Њемачкој понестаје новца за социјална давања, упозоравају економисти, а млади су све незадовољнији животом.

Око 145 милијарди евра, што је готово половина државног буџета, ове године утрошено је на подручја која су повезана са социјалном помоћи, породицом, младима и политиком рада.
Али, ни овај износ убудуће неће бити довољан – упозоравају економски аналитичари.

Њемачка Организација удружења за социјално старање израдила је студију у којој је поставила предрачун за више од 10.000 организација и установа из подручја здравства и социјалне помоћи, према којем постоји потреба за додатних 35 милијарди евра годишње!

Без циљаних и јасних инвестиција, социјална држава, какву данас познајемо, у будућности неће функционисати – тврде стручњаци.

За сљедећи изборни период биће потребно издвојити око 142 милијарди евра, наводи се у студији, која је представљена у Берлину.

Ни млади У Њемачкој нису задовољни. Сваки седми млади Нијемац није задовољан својим животом и тренутним стањем.

Њемачка омладина налази се на 22. мјесту /од 29 земаља/ по фактору задовољства животом, што је знатно погоршање у односу на посљедње испитивање 2007. када су млади Нијемци заузели 12. мјесто.

Истовремено, разне анализе и испитивања показују да су у Европи богати све богатији, а сиромашни све сиромашнији. Посебно су критичне плате у неким земљама.

При израчунањању квалитета плата за основу се узимају просјечна примања у одређеној години – према задњим прорачунима то је 2005. година – и на основу њих се утврђује граница сиромаштва.

Затим се гледа колико се процената становништва у кризним годинама након тога спустило испод те границе.

По тој дефиницији веома су угрожене Италија, Шпанија и Грчка. Дакле, високо задужене земље чији је курс штедње тешко погодио грађане.

Црвени крст широм Европе дијелио је почетком године огромне количине хране и других животних потрепштина. Стручњаци кажу да је задњи пут толико помоћи дијељено након Другог свјетског рата!

Економска криза води у масовно сиромаштво. Посебно драматична ситуација је у Бугарској и у Шпанији.

У Бугарској је још 2011. скоро половина становништва била у опасности да осиромаши и буде "искључена из друштва".



Оставите одговор