Њемачка: Буди се успавани супервулкан?
‘Успавани’ супервулкан у Њемачкој почео је показивати забрињавајуће знакове буђењa. Пријетећи скривен испод језера Лахер недалеко од Бонна, супервулкан је способан избацити милијарде тона магме , јавља британски Дејли мејл . Ово ‘чудовиште’ еруптира сваких 10 до 12 хиљада година, а задња велика ерупција догодила прије 12,900 година што значи да је нова само питање […]
‘Успавани’ супервулкан у Њемачкој почео је показивати забрињавајуће знакове буђењa. Пријетећи скривен испод језера Лахер недалеко од Бонна, супервулкан је способан избацити милијарде тона магме , јавља британски Дејли мејл .
Ово ‘чудовиште’ еруптира сваких 10 до 12 хиљада година, а задња велика ерупција догодила прије 12,900 година што значи да је нова само питање времена, пише лист.
Приликом посљедње ерупције супервулкан је камењем и пепелом покрио преко 1000 квадратних километара, а неколицина мањих потреса забиљежених прошле године у тој регији упућује како се можда буди.
Стручњаци сматрају да би ерупција могла довести до разарања широких размјера, масовних евакуација па чак и краткотрајног глобалног захлађења јер би пепео блокирао сунце. Експлозија супервулкана утицала би на огромно подручје Европе које би се протезало од западних обала Велике Британије, сјевера Данске, на југ до средине Апенинског полустрва те на исток до Словачке.
Супервулкан сличне величине и снаге, Маунт Пинатубо на Филипинима, еруптирао је 1991. године и постао највећа ерупција у 20. стољећу. Избацио је десет милијарди тона магме, 20 милијарди тона сумпорног диоксида, 16 кубних километара пепела који је узроковао глобални пад температуре за пола степена.
Вулканолози вјерују да је супервулкан под језером Лхер активан због угљен диоксида који се у облику мјехурића појављује на површини воде.