НИС буши по Српској од наредне године

Нафтна индустрија Србије , која је у већинском руском власништву, током јесени би требало да заврши прву фазу истраживања сирове нафте и гаса у Републици Српској, а сљедеће године требало би да почне бушење, рекао је генерални директор НИС-а Кирил Кравченко. Завршићемо прву фазу током ове јесени, а сљедеће године почињемо бушење у РС. Али […]

понедељак, јул 18, 2011 / 17:20

Нафтна индустрија Србије , која је у већинском руском власништву, током јесени би требало да заврши прву фазу истраживања сирове нафте и гаса у Републици Српској, а сљедеће године требало би да почне бушење, рекао је генерални директор НИС-а Кирил Кравченко.

Завршићемо прву фазу током ове јесени, а сљедеће године почињемо бушење у РС. Али то није све, јер смо разрадили концепцију развоја наше бензинске мреже у РС и већ смо купили прву безинску станцу. Наш циљ је да имамо 20 до 25 бензинских станица у Српској", рекао је Кравченко на конференцији за новинаре у Београду.

Он је навео да ће се Српској понудити и додатне количине нафтних деривата европског квалитета.

Влада РС недавно је додијелила концесију "Јадран-Нафтагасу", заједничком предузећу НИС-а и "Њефтегазинкора" у РС за истраживање и експлоатацију сирове нафте и гаса на тој територији.

Руске фирме "Газпромњефт" и "Зарубежњефт" ће, посредством својих компанија, у Србији и Републици Српској истраживати и експлоатисати сирову нафту на подручју Српске. Аранжман је направљен на основу истраживања која су рађена прије 20 до 30 година, а која су тада показала да постоје одређене количине сирове нафте на овим просторима.

Представници НИС-а, чији је већински власник "Газпромњефт", кћерка руског "Газпрома и "Њефтегазинкор" /Зарубежњефт/, која је већински власник Рафинерије нафте у Броду, у Бањалуци су прошле године, потписивањем меморандума, озваничили оснивање заједничког предузећа за истраживање и експлоатацију сирове нафте и природног гаса у РС.

Према прелиминарним процјенама геолошких резерви, на територији Републике Српске има око 50 милиона тона "црног злата" које се може експлоатисати.

Према ранијем писању медија, вриједност цијелог пројекта је од 130 до 150 милиона долара, а раније је најављивано да би прва производња кренула од 2014. године.



Оставите одговор