Ни Љубић не вјерује у уставне промјене, он је за виртуелне јединице

Лидер ХДЗ-а 1990 Божо Љубић сматра да није реално очекивати да провођењем одлуке Европског суда за људска права у Стразбуру у предмету "Сејдић-Финци" дође до суштинске промјене Устава БиХ. Љубић каже да је реално очекивати да се удовољавањем захтјевима ове пресуде ријеше нека друга питања, као што је избор чланова Предсједништва БиХ на начин да […]

четвртак, фебруар 14, 2013 / 08:32

Лидер ХДЗ-а 1990 Божо Љубић сматра да није реално очекивати да провођењем одлуке Европског суда за људска права у Стразбуру у предмету "Сејдић-Финци" дође до суштинске промјене Устава БиХ.

Љубић каже да је реално очекивати да се удовољавањем захтјевима ове пресуде ријеше нека друга питања, као што је избор чланова Предсједништва БиХ на начин да се три конститутивна народа ставе у исту позицију, те да се Хрватима врати изборни легитимитет у Дому народа као што имају друга два народа.

Он је вечерас у изјави за Радио-телевизију Републике Српске најавио да ће ХДЗ 1990 у Сарајеву 16. фебруара на састанку лидера шест странака које чине парламентарну већину у БиХ предложити директни избор чланова Предсједништва БиХ из Федерације БиХ /ФБиХ/ формирањем двије такозване "виртуелне изборне јединице", што не подразумијева територијалну подјелу ФБиХ.

Љубић је појаснио да би се у том случају сваки грађанин ФБиХ регистровао само за кандидовање и гласање за избор чланова Предсједништва БиХ и било би му дозвољено да се у ФБиХ региструје за прву или другу изборну јединицу. "То одбацује било какву стигму трећег ентитета или територијалне подјеле Федерације БиХ", истакао је Љубић.

Он је рекао да би у том случају Бошњак, Хрват и Србин из Бихаћа, Широког Бријега, Сарајева и Витеза имао могућност да се одлучи у којој изборној јединици ће се кандидовати и гласати у ФБиХ.

"Рјешење за БиХ је да се позиција три конститутивна народа ријеши на симетричан начин у територијалном и у институционалном смислу", истакао је Љубић.

Љубић је рекао да је потребно приступити реформи ФБиХ, због прегломазне администрације, неријешених односа између кантона и неравноправне позиције Хрвата у том ентитету.



Оставите одговор