Неоружана пљачка у Рогатици: сад ћете нам дати све што имате пара!

Дана 13.10.2011. године у централној информативној емисији "Дневник" ентитетски јавни сервис РТРС, у седамнаестом минуту, емитовао је прилог у коме је, у форми телопа али и у новинарском "офф-у", донесена информација да начелник општине Рогатица има, како је речено "основну плату" 3.300 марака; према овдје презентованој информацији једино градоначелник Бањe Луке има већу "основну плату" […]

недеља, октобар 16, 2011 / 17:12

Дана 13.10.2011. године у централној информативној емисији "Дневник" ентитетски јавни сервис РТРС, у седамнаестом минуту, емитовао је прилог у коме је, у форми телопа али и у новинарском "офф-у", донесена информација да начелник општине Рогатица има, како је речено "основну плату" 3.300 марака; према овдје презентованој информацији једино градоначелник Бањe Луке има већу "основну плату" и она износи 3.500 КМ.

Пише: Зоран Јанковић

Из извора блиских Одјељењу за финансије општине Рогатица сазнајемо да три хијерархијски највише позиционирана општинска функционера начелник општине Радомир Јовичић, Замјеник начелника Узеир Куртић и предсједник Скупштине општине Кемо Чамџија, сваког мјесеца на име плате и припадајућих личних примања инкасирају невјероватних 17.000 КМ; бруто, њих тројица заједно.

Примања која би била превелика и у градовима попут Сарајева или Бање Луке ови политичари, функционери СНСД-а и СДА, остварују у општини чији годишњи буџет , упитно је, да ли може да изађе на 5 милиона КМ; која спада у ред изразито неразвијених и гдје се сваки грађанин који поштеним радом мјесечно заради 500 КМ има сматрати сретником. Републички просјек плате од 813 КМ за већину грађана Рогатице је – недостижни сан.

Општина у којој је прије рата живјело скоро 22.000 становника, након рата и дејтонских миграција имала је око 16.000 грађана, према информацији у споменутој емисији данас броји 12.000, а према песимистичким процјенама упућених у овдашње прилике тај број је пао, чак, и испод 10.000 житеља.

И док су општински функционери Рогатице изразито широке руке кад себи исплаћују плате, и чине то тако да су им примања највећа од свих "општинара" у Републици Српској, кад треба новац исплатити било коме другом као да имају змију у џепу. Тако да је мала вјероватноћа грешке ако се устврди да најплаћенији општински функционери у РС запосленима у својим јавним установама исплаћују најмање плате у РС.

Например, запослени у Центру за културу Рогатица, суочени са уцјеном – отказом, били су приморани да, због "недостатка финансијских средстава", потпишу нове уговоре о раду на четири сата. Иако су раније имали уговоре на пуно радно вријеме. Данас сви запослени у тој општинској установи примају законске минималце од 375 КМ и "иде" им пола радног стажа. Искључујући директорицу Центра Ољу Остојић, која је истакнути члан СНСД-а, те прима пуну плату и себи књижи пуни радни стаж; и још једног радника који је, тек по потписивању приступнице СНСД-у добио ангажман од још четири сата у Спортској дворани.

Законски минималац примају и сви запослени у Дјечјем обданишту, те у локалној Ватрогасној јединици, гдје су колективно тужили послодавца. Када је суд пресудио да се
ватрогасцима имају исплатити заостале разлике у законским платама, начелник општине уцијенио их је да одустану, иначе ће јединица бити расформирана, па формирана нова, и примљени нови радници. Уплашени за какав-такав посао и платице, сви су одустали од тужбе осим предсједника синдиката Тихомира Паприце. Већ од раније киван због његових иступа у медијима у којима је оптуживао начелника за поткрадање ватрогасаца, преко старјешине ватрогасне јединице, начелник му је сервирао отказ зато што је одбио да – обрије браду.

Осим Центра за социјални рад гдје су плате колико-толико солидне, нема рогатичке јавне установе чији радници нису у судском процесу са послодавцем или финансијером – општином Рогатица. Или су се судили и тужили или се суде. У већини спорова пресуђено је у корист радника, али по стратегији чији је аутор Радован Росић, бивши директор угашеног гиганта ТПР-а (из чијег пепела је регистрован "Нови ТПР" који је, такође, пред гашењем) а тренутни начелник Одјељења за привреду и друштвене дјелатности, на све пресуде, редом, улажу се – жалбе. Без обзира има ли то своју реалну оправданост или нема. Предмети се, даље, повлаче по већ претрпаним окружним судовима и кад дође до поновног пресуђивања у корист тужилаца, исплате радничких потраживања увећане за повелике судске трошкове и још веће затезне камате исплаћиваће их, велики су изгледи, нека друга власт. Јер општински избори су већ на прољеће, а овима је сасвим јасно да "на празну зобницу ни коња два пута не могу навести".

У међувремену вода тече локалном рјечицом Ракитницом, а Јовичић, Куртић и Чамџић свакога мјесеца инкасирају нових 17.000 КМ. А мјесеци су, вели наш осиромашени човјек – чести!



0 КОМЕНТАРА

  1. Изгледа да су се та три федералца одлично ухљебили и натоварили на леђа рогатичанима и то тако лаХко и јефтино пошто се рат завршио и поплаћали неки рачуни…п.с. у федералце убрајам и оног додиковог начелника Рогатице, јер сам раније прочитао од господина Јанковића да је тај Јовичић био куХвар код алијине сатније!x-(

Оставите одговор