Немачки економисти критиковали мjере ЕУ

Велика група њемачких економиста је осудила одлуке прошлонедељног самита Европске уније, тврдећи да се тиме терет дугова банака у кризи преноси на пореске обвезнике, пензионере и штедише. Лидери ЕУ су се у Бриселу прошле недеље сагласили да Европски фонд за помоћ убудуће новац убацује директно у банке, без посредовања влада, и да се, када се […]

четвртак, јул 5, 2012 / 20:42

Велика група њемачких економиста је осудила одлуке прошлонедељног самита Европске уније, тврдећи да се тиме терет дугова банака у кризи преноси на пореске обвезнике, пензионере и штедише.

Лидери ЕУ су се у Бриселу прошле недеље сагласили да Европски фонд за помоћ убудуће новац убацује директно у банке, без посредовања влада, и да се, када се тај механизам успостави, уведе независни европски надзорник за банке. То заједно значи да дужнички терет банака не би више оптерећивао ионако презадужене владе.

Лидери су се у принципу сложили и о томе да допусте да Европски фонд за помоћ купује државне обвезнице да би се тиме снизили трошкови позајмљивања оних земаља које раде у складу са економским препорукама ЕУ. То значи да земље које, попут Италије, спроводе привредне реформе, али је камата на њихове дугове и даље висока, не би више морале да уводе мјере радикалне мјере штедње какве су у Грчкој.

У отвореном писму објављеном у листу „Франкфуртер алгемајне цајтунг”, група од 160 економиста је написала да је канцеларка Ангела Меркел била приморана да донесе „погрешне” одлуке током скупа. Економисти кажу да „са великом забринутошћу виде корак ка банкарској заједници који значи колективну одговорност за дугове банака у евросистему”.

„Дугови банака су скоро три пута већи од државних дугова… порески обвезници, пензионери и штедише у за сада солидним земљама Европе не смију постати одговорни за подржавање тих дугова, посебно јер су у финансирању инфлаторно надуваних привреда јужних земаља предвидиви гигантски губици”, пишу они.



Оставите одговор