Неквалитетни кредити прате БиХ

БиХ од 2008. године до данас биљежи константан раст броја неквалитетних кредита, тако да је, према процјенама, број ризичних зајмова у укупној кредитној суми прешао 12 одсто – пишу данашње "Независне новине". Лист наводи да је економско правило да је, када удио лоших кредита пређе седам одсто, тај удио веома висок, мада у Централној банци […]

понедељак, фебруар 20, 2012 / 13:26

БиХ од 2008. године до данас биљежи константан раст броја неквалитетних кредита, тако да је, према процјенама, број ризичних зајмова у укупној кредитној суми прешао 12 одсто – пишу данашње "Независне новине".

Лист наводи да је економско правило да је, када удио лоших кредита пређе седам одсто, тај удио веома висок, мада у Централној банци БиХ кажу да још не постоји разлог за бригу.

"Тренутни износ неквалитетних кредита нема знатнијег утицаја на ликвидност банкарског сектора, јер је погоршање у квалитету кредитног портфолија банака у првом реду узроковано проблемима у отплати дугорочних кредита", саопштили су из Централне банке БиХ.

Тренд раста ризичних кредита је видљив из података Централне банке БиХ, који показују да је на крају 2009. године укупан износ ризичних кредита био 792,4 милиона КМ, при чему је удио неквалитетних, у укупним кредитима, био 5,9 одсто. На крају 2010. године неквалитетни кредити скочили су на чак 1,59 милијарди КМ, односно 11,4 одсто вриједности укупних кредита, док су, према посљедњим званичним подацима Централне банке, с краја трећег квартала 2011. године неквалитетни кредити износили 1,83 милијарде КМ, односно 12,6 одсто вриједности укупних кредита.

Из Централне банке БиХ рекли су да је до значајног пораста неквалитетних кредита дошло усљед погоршања макроекономских услова и успоравања кредитне активности банака.

Члан Управног одбора Удружења банака БиХ и директор НЛБ Развојне банке Бањалука Раован Бајић оцијенио је да је износ ризичних кредита од 12 одсто веома висок, али да још не угрожава ликвидност банака.

Извршни директор Удружења економиста Републике Српске – SWOT Саша Грабовац рекао је да раст неквалитетних кредита осликава лоше стање привреде и показатељ је недовољно обазривог начина на који су банке додјељивале кредите за вријеме велике кредитне експанзије.



Оставите одговор