Не би социјалиста лагао: Нови закон је бољи за раднике, каже Ђокић

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић рекао је да радни текст новог закона о раду не угрожава ниво достигнутих права радника. Ђокић је истакао да је разлог за доношење новог закона у томе што је у Српској донесено неколико прописа којима треба прилагодити закон о раду, какви су Закон о систему јавних […]

уторак, новембар 12, 2013 / 10:20

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић рекао је да радни текст новог закона о раду не угрожава ниво достигнутих права радника.

Ђокић је истакао да је разлог за доношење новог закона у томе што је у Српској донесено неколико прописа којима треба прилагодити закон о раду, какви су Закон о систему јавних служби, Уредба о класификацији дјелатности, Закон о ПИО и други.

"Промјене налажу и измијењени друштвено-економски односи, проведена приватизација, другачија привредна слика, споразум о стабилизацији и придруживању ЕУ", рекао је Ђокић за Радио-телевизију Републике Српске.

Он је навео да радни текст новог закона предлаже боље дефинисање радног времена него што је сада случај, као и да се за годишњи одмор предлаже 20 радних дана у старту, умјесто садашњих 18.

"Ново рјешење предлаже да плате буду јавне, боље регулише забрану дискриминације, престанак радног односа, колективни уговор", нагласио је Ђокић.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске истакао је да је Влада покушала да са социјалним партнерима разговара о овом рјешењу, али да је проблем настао зато што је радни текст закона погрешно представљен јавности.

"Овај радни материјал треба да нас окупи за сто и да заједно размотримо све чланове закона. Међутим, за то нема спремности Савеза синдиката, док послодавци у Српској имају жељу да се баве овим питањем", нагласио је Ђокић.

Предсједник Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић истакла је да радничка класа није чула ниједан ваљан разлог за доношење новог закона о раду.

"У том радном тексту нигдје се не дефинише шта је то плата, како се долази до ње. Послодавци не желе да плаћају минули рад и прековремене сате", нагласила је Мишићева.

Предсједник Уније удружења послодаваца Републике Српске Предраг Згоњанин рекао је да постојећи закон о раду спречава послодавце да одвоје раднике од нерадника.

"Нови законом треба да утврдимо питање паузе, повећаћемо контроле рада на црно, али породиљско одсуство не можемо да платимо, јер то не треба да оптерећује послодаваца", нагласио је Згоњанин.



0 КОМЕНТАРА

  1. За раст морамо да олакшамао пословање. Поправимо пословни амбијент. Два кључна закона за ово јесу Закон о раду и Закон о планирању и изградњи.

    Закон о раду решава питање отпремнине по годинама радног стажа, тако да ће се оне убудуће исплаћивати за године радног стажа код послодавца и његових повезаних лица, а не за све године радног стажа. Многи запослени, поготово они који раде за државу, примили су и по неколико отпремнина. Закон о раду такође треба да донесе лакше запошљавање и отпуштање. Циљ је раст запошљавања.

    Неки људи се питају како лакше отпуштање може да доведе до раста запошљавања. Послодавац у великој већини случајева не отпушта људе зато што је бесан. А ако и спадате у ону мањину код којих је послодавац заиста бесан, боље да свакако бежите од њега. Послодавац отпушта људе зато што нема посла или зато што мисли да радник није добар. Тежина отпуштања директно се одражава на лакоћу одлуке о запошљавању. Ако је ризик да ће лош радник да вас тужи и после добије парницу на суду чији трошкови могу да вам униште малу пороичну фирму, онда ћете гледати да га не запослите на неодређено време ако можете.

    Ovo je fantastičan tekst Ministra privrede Srbije, gdje je objasnio neophodnost donošenja zakona o radu,kao jednog od preduslova za naredak zemlje, i fluktuacije radne snage.. A ovaj maliciozni, cinični i kretenski naslov kvazinovinarčića koji neće ni da se potpiše ispod teksta govori o njemu.. Da nam zakon o radu možda ne bi trebali pisati Mihaljica, Čavić, Krsmanović i Ivanić, ostala svita bjelosvjetskih lopova.. Zaboli me i za Đokića i za Dodika i poziciju i opoziciju, ali se treba informisati prije nego što se napiše neki teks, da je ovakav zakon svugdje u svijetu, naravno, malo modifikovan kao što će i kod nas ići, a mi žarko želimo u tu EU, pa, gospodo, onda morate ispuniti postavljene uslove.. cijeli svijet je u krivu, jedino smo mi u pravu. opzicija i svi napadaju da je puno (ne)radnika u državnim institucijama i preduzećima, i da ih se ne može nikako otpustiti bez obzira na radni učinak, a sada kada se to mijenja,da poslodavac ocjenjuje radnika po učinku, to ne valja..ne bune se pravi radnici, već neradnici, kojima nije valja ni Tito, ni Karadžić, ni Dodik, ni Ivanić, Mikerević, Bukejlović i ostali koji su bili na vlasti, jedino su oni u pravu! pa vama niko ne može ugoditi, samo kritikujete,lupate gluposti, daj neko rješenje genijalac jedan!!!

  2. Država propada nema više „povoljnih kredita“,reprograma i aranžmana sa državom i jedino na čemu još mogu zavrnuti domaći tajkuni i mafijaši koji sebe nazivaju privatnim preduzetnicima jestu radnička primanja.

    Pola će domaćih takozvanih biznismena i tajkuna da propadne i nestane istog trenutka kad više ne mognu da sklapaju sumnjive poslove sa državom.

  3. Предсједник Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић истакла је да радничка класа није чула ниједан ваљан разлог за доношење новог закона о раду.
    ———————

    А ђе ти је, и ко ти је радничка класа, опајдаро?

    Колико је Ђоко социјалиста толико си и ти, заштитник тзв. радничке класе.

    Тек посебна прича су УГЛЕДНИ послодавци, „носиоци здравог капитала стеченог на угледан и цењен начин, па могу ценити радника од нерадника, рад од нерада“…:P

    Сви је то „Ђоко“!

  4. Нема тог Закона о раду који може замијенити систем.
    Немамо ми привредни систем, немамо статешке производне гране, неће бити проблем оставити пола администрације без посла(апслолутно су вишак) ако им се пружи шанса за ново запослење.

    Треба господо хтјети и знати, социјална правда не долази од назива партије и Удружења, она се крваво ствара, вријеме је да се подвуче црта.

  5. Од малог ђоке се тражи да легализује робовласништво које данас влада у друштву којег смо ми дио, не својом вољом, а он је у том друштву још и нека полуга система и то својом вољом!
    Његов социјализам је ништа друго него геноцид над радним људима, којих је и онако све мање, јер немају гдје шта стварати својим радом.
    Пар њихових хохштаплера кумова и ликова блиских власти, држе све конце у рукама овог заузданог народа, ово што се тражи кроз форму „новог закона“ је ништа друго, него верификовање њихових права над нашим животима!

Оставите одговор