Научници потврдили: Ови отисци нису људски

У египатском дијелу Либијске пустиње, постоји место које се назива "Пећина звери" и у њој се налази преко 5.000 пећинских цртежа. Локалитет је откривен 2002. године од стране аматера истраживача, а осим илустрација животиња и ритуалног плеса, један дио пећинског зида у потпуности је прекривен отисцима шака. Слике су настале прије најмање 7.000 година а […]

среда, март 2, 2016 / 16:30

У египатском дијелу Либијске пустиње, постоји место које се назива "Пећина звери" и у њој се налази преко 5.000 пећинских цртежа.

Локалитет је откривен 2002. године од стране аматера истраживача, а осим илустрација животиња и ритуалног плеса, један дио пећинског зида у потпуности је прекривен отисцима шака. Слике су настале прије најмање 7.000 година а израђене су тако што су шаке прислањане на камен прије него што се на површину испрска фарба.

Међу отисцима се налази и 13 мањих за које су све до сада археолози мислили да представљају отиске мале дјеце. Ипак, најновије истраживање показало је да се у ствари ради о отисцима рептила.

Мек Доналд Институт за археолошка истраживања при Универзитету Кембриџ објавио је своја сазнања до којих је дошао када је упоредио димензије отисака беба и мале дјеце са отисцима на зиду. Наиме, утврђено је да се отисци не разликују само у величини већ и у пропорцијама и облику.

На основу размака између прстију откривно је да се ради о отисцима рептила. Тим истраживача се након тога окренуо проучавању врста гмизаваца које су живјеле у Либијској пустињи у вријеме када су цртежи настали и на основу мјерења утврђено је да је највјероватнији кандидат пустињски гуштер Varanus griseus.

Ова врста гуштера имала је велики духовни значај за древне сахарске народе. Ипак, тим не жели да пребрзо доноси закључке.

"Јако је тешко за нас научнике да интерпретирамо ове цртеже из простог разлога што је наша култура веома различита од њихове", рекао је Емануел Оноре, водећи истраживач студије.



Оставите одговор