Научници открили "егзотични хадрон"

Научници у ЦЕРН примијетили су егзотичне хадроне, тип материје чије постојање није предвиђено стандардним моделом физике честица. Хадрони су субатомске честице сачињене од кваркова и антикваркова, који су у снажној међусобној интеракцији која везује протоне унутар језгра атома. Истраживачи окупљени у тиму под називом Велики Хадрон (ЛХЦб – Large Hadron Collider beauty) у ЦЕРН, гдје […]

четвртак, април 17, 2014 / 09:20

Научници у ЦЕРН примијетили су егзотичне хадроне, тип материје чије постојање није предвиђено стандардним моделом физике честица.

Хадрони су субатомске честице сачињене од кваркова и антикваркова, који су у снажној међусобној интеракцији која везује протоне унутар језгра атома.

Истраживачи окупљени у тиму под називом Велики Хадрон (ЛХЦб – Large Hadron Collider beauty) у ЦЕРН, гдје је откривен Хигсов бозон, објавили су да сада "са сигурношћу без преседана" могу потврдити постојање новог типа хадрона.

"Открили смо нешто што подсјећа на честицу сачињену од два кварка и два антикварка", каже Томаш Скварницки, физичар Универзитета Сиракуза у Њујорку.

Стандардни модел физике честица дозвољава двије врсте хадрона – барионе (какви су протони) који су сачињени од три кварка и мезоне, сачињене од пара кварк-антикварк.

Међутим, од како је развијен стандардни модел, физичари су предвидјели постојање и других врста хадрона сачињених од различитих комбинација кваркова и антикваркова, који би могли да настану распадом мезона.

Тим научника окупљен у тиму под називом Белле 2007. је користио акцелератор честица у Јапану и открио егзотичну честицу З(4430) која је сачињена од два кварка и два антикварка.

Међутим, други научници су сматрали да су њихове анализе "наивне" и да им недостаје доказа.

Неколико година касније, тим познат као БаБар користио је софистицираније анализе података добијених у поменутом истраживању и дјеловало је као да егзотични хадрони не постоје.

"БаБар нису доказали да мјерења и интерпретација података тима Беле није тачна, него су само оценили на основу њихових података да нема основе за убеђење да таква честица постоји", објашњава Скварницки.

Оригинални тим тако је прикупио још података и спровео строжије анализе откривши снажне доказе за постојање честице.

Сада је ЛХЦб тим проучавао податке више од 25.000 распада мезона прикупљених у праћењу 180 билиона судара протона и протона у Великом хадронском сударачу и потврдио постојање егзотичног хадрона.



Оставите одговор