Научници открили да су океани створени прије Сунца

Научници су дошли до невероватног открића – да су океани старији од Сунца, што пружа важне закључке не само о настанку нашег Сунчевог система, већ и о томе какве могу бити планете које круже око других звезда. Нова истраживања показују да су Земљини океани старији од Сунца. Већи део воде на нашој планети и у […]

субота, септембар 27, 2014 / 14:46

Научници су дошли до невероватног открића – да су океани старији од Сунца, што пружа важне закључке не само о настанку нашег Сунчевог система, већ и о томе какве могу бити планете које круже око других звезда.

Нова истраживања показују да су Земљини океани старији од Сунца.

Већи део воде на нашој планети и у Сунчевом систему настао је од сићушних зрна леда која су лебдела међугалактичким простором, пише портал Национална географија.

Ово откриће пружа важне закључке не само о настанку нашег Сунчевог система, већ и о томе какве могу бити планете које круже око других звезда.

„Вода је основни састојак који је неопходан готово свим познатим облицима живота на Земљи“, каже Исидора Кливс са Универзитета у Мичигену.

„Разумевање одакле вода потиче може нам дати представу о томе колико је живот уобичајен у универзуму“, истиче Кливсова.

Сва вода у нашем Сунчевом систему – било на планетама, у кометама или метеоритима, или на леденим сателитима попут Европе – садржи одређену количину деутеријума – изотопа водоника који има додатни неутрон.

Расут у комаде

Лед пронађен између звезда је још богатији деутеријумом, због чега се дуго сумњало на то да је он извор воде у нашем систему. Међутим, млади соларни систем је био толико насилан и пун радијације да би било који надолазећи лед морао да буде разнесен у комаде, чинећи касније воду, бар би тако требало да буде према овој идеји.

Међутим, када су Кливсова и њене колеге направили модел раног Сунца, открили су да такво објашњење не стоји.

Након што су уклонили међузвездани лед у моделу, открили су да је кисеоник заробљен у замрзнутом угљен-моноксиду.

Осим тога, нема ни довољно јонизованог, деутеријумом богатог водоника. Укратко, Сунчев систем у повоју не би имао све потребне састојке за воду са тако високим нивоима деутеријума које видимо.

Уместо тога, међузвездани лед је можда доспео у планете, сателите и комете нетакнут. Кливсова и њене колеге рачунају да скоро половина Земљиних океана, а можда и сва вода пронађена у кометама потиче из древних извора.

„Лед није једина ствар која постоји у међузвезданом простору – постоји и органски материјал“, наводи планетарни научник Универзитета у Чикагу Фред Кјесла.

Уколико је та међузвездана ствар учествовала у формирању планета у нашем систему, онда је вероватно да је учествовала у стварању планета око других звезда такође – повећавајући шансе да се многи планетарни системи формирају помоћу грубих састојака за живот.

„То пружа шансу да је органска материја, заједно са осталим стварима које чине живот, барем била доступна на свим планетама“, објашњава Кјесла.

„Да ли су од ње после настали ванземаљци или мали зелени мушкарци и жене, потпуно је друга прича“, закључује Кјесла.



Оставите одговор