Научници изненађени: Мајмуни пливају и роне

Једна шимпанза и један орангутан изненадили су научнике тиме што су показали да умију не само да пливају већ и да роне, вјештине за које се вјеровало да су их одавно изгубили. Еволутивни истраживачи Ренато и Никол Бендер дошли су до овог невјероватног открића снимајући два мајмуна рођена у заточеништву у Америци. "Јако смо се […]

четвртак, август 15, 2013 / 08:54

Једна шимпанза и један орангутан изненадили су научнике тиме што су показали да умију не само да пливају већ и да роне, вјештине за које се вјеровало да су их одавно изгубили.

Еволутивни истраживачи Ренато и Никол Бендер дошли су до овог невјероватног открића снимајући два мајмуна рођена у заточеништву у Америци.
"Јако смо се изненадили када је мужјак шимпанзе Купер неколико пута заронио у базену у Мисурију. Дјеловао је веома спретно", казао је Ренато Бендер са јужноафричког Универзитета Витватерсранд.

"То је било веома изненађујуће понашање за животињу за коју се вјеровало да се јако плаши воде", навео је он.

Двоје научника су, такође, имали прилику да сниме орангутаницу Сурију како плива у приватном зоо врту у Јужној Каролини.

Познато је да многи зоолошки вртови користе водене канале умјесто ограда за шимпанзе, гориле и орангутане. Мајмуни који би се осмјелили да уђу у воду обично би се удавили.
За разлику од већине сисара, који инстинктивно пливају, људи и мајмуни ту вјештину морају да науче.

Како преноси АФП, Купер и Сурија су пливали тзв. "жабљим" стилом.

"Понашање великих мајмуна у води је углавном било занемаривано у антропологији, па зато пливање примата досад није никада научно описано иако су ове животиње подробно проучаване", казала је Никол Бендер са швајцарског Универзитета у Берну.



Оставите одговор