Најстарији златни накит пронађен у Бугарској

Бугарски археолози открили су златну перлу, пречника четири милиметра, за коју тврде да је најстарији златни артефакт у Европи, а највјероватније и најстарији пронађен икад у свијету.

субота, август 13, 2016 / 16:26

Бугарски археолози открили су златну перлу, пречника четири милиметра, за коју тврде да је најстарији златни артефакт у Европи, а највјероватније и најстарији пронађен икад у свијету.

Перла је пронађена на мјесту праисторијског насеља у јужном дијелу Бугарске и датира из 4.500-4.600. године прије нове ере, што значи да је око 200 година старија од накита пронађеног у некрополи из бакарног доба у бугарском граду Варна, на обали Црног мора, а који се сматра најстаријим златним предметом и откривен је 1972. године, извјестио је Ројтерс.

„Нема сумње да је ријеч о предмету старијем од злата пронађеног у Варни”, изјавио је Јавор Бојаџијев, ванредни професор на Бугарској академији наука.

„То је заиста важно откриће. То је мало парче злата, али довољно је велико да нађе своје мјесто у историји”, додао је Бојаџијев, пренио је Танјуг.

Бојаџијев вјерује да је перла направљена на локацији гдје је пронађена, мало изван модерног града Пазарџик, и додаје да је то било прво урбано насеље у Европи, у коме је живјела заједница високо развијене културе, која се преселила из Анадолије (данашња Турска) око 6.000 године прије нове ере.

„Рекао бих да је то био прототип модерног града, мада ово што ми имамо овде је антички град по месопотамским стандардима, али ми овде говоримо о мјесту које је претходило Сумеру (који се сматра за прву урбану цивилизацију, а налазио се у јужном дијелу Месопотамије, данашњег Ирака) за око 1.000 година”, оцијенио је Бојаџијев.

Перла је ископана прије двије недеље, а пронађена је у остацима мале куће из времена када су бакар и злато тек почели да се користе.

До сада је откопано између 10 и 12 хектара поменутог насеља утврђеног са 2,8 метара високим зидом.

На том мјесту је пронађено и више од 150 керамичких фигура птица које указују да су становници тог насеља обожавали животиње.

Насеље су уништила непријатељска племена која су нападала са сјевероистока око 4100. године прије нове ере.

Златна перла ће бити изложена у историјском музеју у Пазарџику након што буде у потпуности испитана и потврђена њена старост.



Оставите одговор