Најмоћнији људи, земље и институције

Часопис Форин полиси одлучио да направи списак 500 најмоћнијих људи, компанија и институција, базиран на традиционалнијим листама. „Листа свих листи" сачињена је, између осталог, на основу Форбсових 100 најмоћнијих људи, на истраживању Института за медије и комуникацију, списку 50 најјачих банака, истраживањима СИПРИ о наоружању и индустрији оружја, на Ројтерсовом попису најбољих универзитета у свијету, […]

недеља, мај 5, 2013 / 18:16

Часопис Форин полиси одлучио да направи списак 500 најмоћнијих људи, компанија и институција, базиран на традиционалнијим листама.

„Листа свих листи" сачињена је, између осталог, на основу Форбсових 100 најмоћнијих људи, на истраживању Института за медије и комуникацију, списку 50 најјачих банака, истраживањима СИПРИ о наоружању и индустрији оружја, на Ројтерсовом попису најбољих универзитета у свијету, као и на списку највећих инвестиционих фондова.

Међу њима су појединци од Кине до Русије, од Индије до Блиског истока, Европе и Америке, милијардери, али и „лоши момци", потом предсједници држава и влада, министри, религијски лидери, власници и директори банака и инвестиционих фондова.

Новинари Форин полисија истражили су лице и наличје новог кинеског предсједника Си Ђинпинга и показали да води опасну игру користећи војску као своје тајно оружје, преноси Радио Слободна Европа.

Представили су и Рахула Гандија, који ће највјероватније бити будући индијски лидер.

Ту је и прича о немилосрдном шефу руске дипломатије Сергеју Лаврову и набуситој логици руске власти.

Међу најмоћнијих 500 су и амерички предсједник Барак Обама и његова супруга Мишел, брачни пар Клинтон, руски предсједник Владимир Путин, духовни вођа Тибета Далај лама, генерални секретар УН Бан Кимун, лидерка опозиције у Минамару Аунг Сан Су Ћи, градоначелник Њујорка Мајкл Блумберг, директор ЦИА Џон Бренан, први човек руске тајне службе ФСБ Александар Ботникоф, али и шеф руске мафије Семион Могилевич.

Стара гарда добија друштво

Клуб свјетских милијардера више не чине само „стари момци" из Сјеверне Америке и Европе. У последњих десет година, уз оне из Латинске Америке и Азије, на сцену су стигли и афрички милијардери, па је тако међу 50 најбогатијих и Алико Данготе, краљ цемента и шећера из Нигерије.

Најбогатији Индијац, Муксеш Амбани „тежак" 21,5 милијарди долара, приредио је 2010. године забаву у свом дому.

Ништа не би било чудно да Амбанијев дом нема 27 спратова и најскупљи је икада изграђени приватни објекат на свијету вриједан милијарду долара, а има „поглед" на сиромашне четвтрти Мумбаја.

Најбољи универзитети у САД

Иако се тежиште моћи последњих година са Запада помјера на Исток, најбољи универзитети се и даље налазе на тлу Сједињених Америчких Држава.

На првом мјесту је Универзитет „Калифорнија", потом слиједе Технички институт у Масачусетсу (МИТ), „Харвард", „Џонс Хопкинс" и Универзитет „Колумбија".

Жене на свјетској мапи моћи и даље нису присутне у омјеру у којем би требало да буду. Десет одсто моћних жена је у политици, само три одсто у свијету економије и бизниса, док нема ни једне жене међу религијским лидерима.

Међу 500 најутицајнијих свјетских министара одбране само је једна жена – Холанђанка Џенин Хенис Плашхерт.

Оне, осим у филмовима, не руководе тајним службама, а ни једна није на челу неке од највећих медијских компанија.

Дипломатска моћ је у рукама САД, слиједе Кина, Русија, Француска и Њемачка, а редослијед је сачињен по броју амбасада и конзулата тих држава у свијету.

Часопис Форин полиси је захваљујући подацима СИПРИ – Стокхолмског међународног истраживачког института за мир, објавио листу држава које највише увозе, односно извозе
оружје.

Увозници оружја су Индија (4,8 милијарди долара), Кина (1,7 милијарди долара), САД (1,3 милијарде долара), Турска (1,27 милијарди долара) и Пакистан (1,24 милијарде долара).

Највише оружја извозе САД (8,8 милијарди долара), Русија (осам милијарди долара), док Кина, Украјина и Њемачка извозе 1,8 милијарди, односно 1,3 и 1,2 милијарде долара.

Кока – Кола најмоћнији бренд, Фејсбук влада мрежом

Амерички гигант „Кока-кола" најмоћнији је свјетски бренд. Дневно се конзумира двије милијарде њених производа у 207 држава свијета.

Виртуелна свјетска моћ припада друштвеној мрежи Фејсбуку, претраживачу Гугл, сајту за филмове и музику Јутјуб, компанији „Јаху" и онлајн енциклопедији Википедија.

Фејсбук мјесечно посјети 837 милиона посјетилаца, а Википедију око 470 милиона.

Нафтне и гасне компаније су у последњих осам година удвостручиле своју присутност на листама најбогатијих и најмоћнијих у свијету.

Компанија „Ројал Дач шел" у 2012. години, остварила је добит од 484 милијарди долара, што одговара БДП-у Норвешке.

Занимљиво је да је компанија „Епл" којој је Тим Кук на челу, у јануару имала 137 милијарди долара готовине, довољно да десет пута „спаси" Кипар од банкрота.



Оставите одговор