Нагодба: Американаци ће дати крајишким Србима 1,4 милион долара

Директор документационог центра Веритас, Саво Штрбац, потврдио је да је дошло до нагодбе између Срба који су тужили правног насљедника америчке компаније МПРИ због саучествовања у прогону Срба из Хрватске 1995. године.

уторак, новембар 1, 2016 / 12:49

Директор документационог центра Веритас, Саво Штрбац, потврдио је да је дошло до нагодбе између Срба који су тужили правног насљедника америчке компаније МПРИ због саучествовања у прогону Срба из Хрватске 1995. године.

Нагодба се сатоји у томе да ће тужена страна уплатити донацију од 1,4 милиона долара у виду хуманитарне помоћи прогнаним Крајишницима. Од тога 400.000 долара је намијењено за трошкове адвоката, 150.000 долара за судске трошкове и накнаду петорици директних тужитеља, док је остатак од 850.000 долара намијењен за три сврхе: стипендије за студенте, за правну заштиту Крајишника и за обиљежавање њихове трагедије.

Колективна тужба Крајишника прогнаних у "Олуји" поднесена је 2010. године Федералном суду у Чикагу против америчке консултантске куће "Л-3 Сервисиз инк" као правног сљедбеника "Милитери профешн рисорсиз инк" /МПРИ/ ради накнаде нематеријалне штете на име душевних боли због изгубљеног завичаја по основу саучесништва у геноциду.

МПРИ се терети да је савјетовала обучавала и кршећи ембарго, опремала хрватску војску за операцију "Олуја", а као доказ суду су достављени и уговори између америчке компаније и Хрватске.

На овакву нагодбу утицала су два, по ову тужбу, штетна правна догађаја, а ниједан није био у директној вези с парницом, стоји на сајту ДИЦ Веритас

– Први се односио на пресуду Жалбеног већа Хашког трибунала из новембра 2012. године, којом је поништена пресуда претресног већа двојици хрватских генерала А. Готовини и М. Маркачу, одговорним, пре свега, за планирање и извођење операције „Олуја”. Наиме, таквом пресудом жалбено веће је и све доказе прихваћене у првостепеној осуђујућој пресуди ставило под сумњу. То је значило да оштећени у судском процесу у Чикагу више неће моћи користити тврдње из првостепене пресуде Хашког трибунала да је хрватско војно и политичко руководство учествовало у „удруженом злочиначком подухвату” с циљем нелегалног протеривања српског становништва из Крајине, чему су се надали у случају правоснажне осуђујуће пресуде. А то би даље значило да би оштећена страна пред америчким судом изнова морала доказивати да су све тачке оптужнице биле ратни злочин – пише у објашњењу.

Пошто су у српском правном тиму процијенили да би извођење доказа и утврђивање ратних злочина коштало између 7 и 10 милиона долара, те да немају финансијску подршку за тај подухват, одлучили су се за нагодбу.

Други догађај је пресуду Врховног суда САД из 2013. у случају „Киобел” против „Ројал Дач петролеума”, у коме су оштећени користили исте савезне статуте америчког законодавства на којима је правни тим и Крајишника темељио своју тужбу. Врховни суд је пресудио да статут познат под именом „Alien Tort Statute” не могу користити оштећени за тужбу против туженог за кривична дела или прекршаје који су се у потпуности десили ван територије САД.

Понуђени износ који је понудила тужена фирма, иако скроман, ипак је значајан и због тога што је та фирма „Engilety” била правни следбеник фирме МПРИ, која је била оптужена за кривично дјело, из ког је и настала штета Крајишницима.

Новац ће бити пребачен на рачун једне фондације регистроване у Аризони, што су прихватиле обе стране. При тој фондацији основана је задужбина која ће управљати предметном донацијом, која мора трајати најмање десет година.



Оставите одговор