Муке са Вукчевићем: Унапријед пресуђује Србима, а крије доказе за злочине над њима

Борачка организација Републике Српске (БОРС) најоштрије је осудила јучерашње хапшење осам припадника Специјалне бригаде МУП-а Српске у Србији под сумњом да су 1995. године починили наводни злочин у Кравици код Братунца, те затражила да се оптужени бране са слободе. Од Тужилаштва Србије, БОРС је затражио да, када је већ отворило овај случај, детаљно утврди шта […]

четвртак, март 19, 2015 / 18:28

Борачка организација Републике Српске (БОРС) најоштрије је осудила јучерашње хапшење осам припадника Специјалне бригаде МУП-а Српске у Србији под сумњом да су 1995. године починили наводни злочин у Кравици код Братунца, те затражила да се оптужени бране са слободе.

Од Тужилаштва Србије, БОРС је затражио да, када је већ отворило овај случај, детаљно утврди шта се то заиста догодило у Кравици у јулу 1995. године, да у потпуности расвијетли све чињенице, а не да преписује наводе из других оптужница и суђења као што су, нажалост, већ на самом почетку процеса почели радити.

У саопштењу БОРС-а се наводи да је на јучерашњој конференцији за новинаре тужилац Србије за ратне злочине Владимир Вукчевић већ изрекао пресуду, тврдњом да је у Сребреници 1995. године убијено 8.000 људи, а у самој Кравици више од 1.300.

"Изнесене тврдње су нетачне и веома опасне са становишта утврђивања одговорности. Постављамо питање тужиоцу Вукчевићу – ко је утврдио колико је људи у Сребреници 1995. године убијено, колико је погинуло, а колико је страдало на друге начине", питају у БОРС-у.

Ево доказа да су Вукчевић и Векарић шпијунирали за САД

Посланик СНС Милован Дрецун тражи од Тужилаштва за ратне злочине да одговори на информације да се у магацинима налазе докази о злочинима над Србима.

Претходно је Служба за откривање ратних злочина дошла до сазнања да се у магацинском простору Тужилаштва налазе повјерљиви документи.

"Тражимо разјашњење од Тужилаштава због чега је то држано у магацину, због чега се одмах није поступило и да ли је то скривана документација", рекао је Дрецун у парламенту Србије.

Према његовим ријечима, многи су избјегли да буду осуђени за ратне злочине зато што је неко "гурнуо ту драгоцјену документацију у неки магацин и није поступио по њој".

Дрецун је навео да у допису Службе за откривање ратних злочина пише, између осталог, да су полицијски службеници СОЗ-а дошли до сазнања да се у магацинском простору Тужилаштва за ратне злочине налази неколико десетина хиљада необрађених изјава лица која су у Србију дошла из Хрватске и БиХ за вријеме и након ратних дешавања.

Те изјаве су, рекао је он, прикупили представници Комитета за прикупљање података о злочинима против човјечности међународног права, представници борачких и удружења жртава рата Републике Српске и доставили тужилаштву на даљи рад.

Тужилаштво: Успјели смо да оптужимо неког и за злочине над Србима

Тужилаштво за ратне злочине саопштило је данас да је до сада покренуло поступке против више од 220 потенцијалних починилаца злочина над Србима, који за сада нису доступни нашим органима гоњења.

„Почетком године, о томе је Тужилаштво упутило поверљиву информацију релевантним државним органима”, наводи се у саоспстењу поводом навода посланика СНС Милована Дрецуна о поступању тужилаштва.

Тужилаштво у саопштењу подсјећа да је целокупан материјал преузет 2009. године из Архива Комитета за прикупљање података о злочинима против човјечности и међународног права, достављен Служби за откривање ратних злочина МУП-а Србије на обраду. Та служба је после обраде доставила информације Тужилаштву, по којима је Тужилаштво поступило и даље наставило да прикупља доказе и информације, додаје се у саоспштењу.



Оставите одговор