Може ли још која: Двије плате за једну функцију

Било би сасвим логично да функционери који су и редовни чланови неких тијела, баш по функцији коју обављају, за чланство не примају додатне накнаде. Међутим, од овог мандата државни и ентитетски министри финансија за повремено сједање у фотеље у Управном одбору Управе за индиректно опорезивање БиХ уз редовну министарску плату мјесечно додатно добијају преко двије […]

петак, август 16, 2013 / 11:04

Било би сасвим логично да функционери који су и редовни чланови неких тијела, баш по функцији коју обављају, за чланство не примају додатне накнаде.

Међутим, од овог мандата државни и ентитетски министри финансија за повремено сједање у фотеље у Управном одбору Управе за индиректно опорезивање БиХ уз редовну министарску плату мјесечно додатно добијају преко двије хиљаде марака, пише Еуроблиц.

Министар финансија и трезора БиХ Никола Шпирић, уз редовну плату, као председавајући УО УИО месечно прима 2.280 КМ. Његове колеге из РС и ФБиХ Зоран Тегелтија и Анте Крајина добијају мало мање – по 2.080 КМ.

Посланици, ревизори, чланови невладиних организација и изборне комисије слажу се да је безобразно да држава дозвољава да се на такав начин искориштавају државне функције, али признају да ни сами не знају ко је све на листи таквих званичника.

Верују да би било добро да неко направи регистар таквих функционера, како би се тачно знало коме треба да се стане у крај, али признају да се ни они сами тиме нису бавили.

Главни ревизор БиХ Миленко Шего подсећа да редовно претресају сва државна тела, али да се дуплим функцијама нису посебно бавили.

„Обраћали смо пажњу на ефикасност рада управних и надзорних одбора, комисија, али имена нисмо истицали. Већи је проблем што та тела често не оправдају рад, а и у случају УО УИО доста ствари иде на систем повуци-потегни“, каже Шего.

Посланик у парламенту БиХ Мехмед Брадарић такође каже да не постоји евиденција дуплих функционера, јер се верује да се углавном поштује Закон о сукобу интереса.

„Мањи су проблем министри, ово су појединачни случајеви. Највише се окористе којекакви помоћници министра и њихови другари из кабинета“, каже Брадарић.

Посланик у Народној скупштини РС Бранислав Бореновић изненађен је овом чињеницом, тврдећи да држава одавно повлачи лоше потезе, али да се такве ствари нису дешавале.

„Кад сам ја био министар РС, изричито нам је било забрањено да као представници државног капитала примамо накнаде било гдје. Био сам, рецимо, представник државног капитала у ХЕ Требишњица, али ниједну марку за то нисам смио да примим. Ни ја, ни моје колеге, ни прије, ни послије“, каже Бореновић.

Портпарол Транспаренси интернешенела Ивана Корајлић упозорава да би случај дуплих плата за исту функцију изричито морао да буде забрањен, поготово што функционерима чланство на таквим местима доноси итекакву корист.

„Искуство је показало да они дебело искористе та места, па им се мора ограничити бар примање из буџета. Мора се направити и јавни регистар дуплих функција, како би се на време пратио потенцијални сукоб интереса, што се сад не ради“, објашњава Корајлићева.

Портпарол Централне изборне комисије БиХ Максида Пирић каже да за сваки појединачни случај мора ЦИК да засједа, како би се утврдило да ли се ради о сукобу интереса. До данас нису разматрали министарске случајеве.

Уз поприличну корист коју имају министри од УИО, три члана примају експертске накнаде од 3.200 КМ, као и посматрачи из Дирекције за финансије Брчко дистрикта и Централне банке БиХ Мато Лучић и Амир Хаџиомерагић – по 1.600 КМ.

Директор УИО Миро Џакула одбио је да прима посматрачку накнаду сматрајући је нелогичном.



0 КОМЕНТАРА

  1. Nadam se da ce imovinski karton g.Sprica kad tad biti predmetom istrage i da ce ako se bogastvo koje je i prema saznanjima neupucenih nekoliko desetina miliona KM ne moze opravdati cak i ako se upobzire dnevnice kada je nocivao na benzinskim pumpama u Istocnom Sarajevu bude oduzelo a vlasnik krivvicno odgovarao tada cemo mozda bit u poziciji da svacija primanja budu na osnovu mjerljivog ucinka…

Оставите одговор