Мостар: Дипломатски обрачун Србије и Албаније

Десети Унесков самит држава југоисточне Европе у Мостару завршен је "дипломатским обрачуном" Србије и Албаније о начину учешћа представника самопроглашеног Косова и Метохије на оваквим скуповима, јавио је дописник Срне. Предсједник Албаније Бамир Tопи у обраћању медијима оцијенио је да су на самиту требали бити и представници самопроглашеног Косова, на шта је реаговао министар културе […]

понедељак, јун 4, 2012 / 00:11

Десети Унесков самит држава југоисточне Европе у Мостару завршен је "дипломатским обрачуном" Србије и Албаније о начину учешћа представника самопроглашеног Косова и Метохије на оваквим скуповима, јавио је дописник Срне.

Предсједник Албаније Бамир Tопи у обраћању медијима оцијенио је да су на самиту требали бити и представници самопроглашеног Косова, на шта је реаговао министар културе Србије Предраг Марковић, који је истакао да су Београд и Приштина под покровитељством ЕУ постигли договор о начину учешћа на регионалним скуповима, што се мора поштовати.

"Неразумљиво је да Косово још није присутно на оваквим скуповима. Желио би истаћи значај политике комуникација и скупова на којима се говори о културном насљеђу и у које би требало укључити и Косово", сматра Tопи.

Марковић, који се обратио медијима и учесницима скупа, иако то протоколом није било предвиђено, нагласио је да је начелно опредјељење Србије да буде сачуван сваки споменик културе и српско насљеђе на Косову које је већ проглашено свјетском баштином.

"Морамо из прошлости да учимо. Ако се нешто обнавља треба да иде корак по корак и не смије да се трчи, ни да се маршира. Када су у питању регионални скупови Београд и Приштина су под покровитељством ЕУ постигли договор који ће сада полако улазити у праксу. Овај самит је под покровитељством Унеска и свакако ћемо поштовати сав начела која се тичу УН", рекао је Марковић.

Министар културе Србије захвалио је предсједнику Албаније "који је изнио принципијелан став "да сви треба да се бринемо о културном насљеђу на подручју своје земље".

"Очекујем да ће о овим питањима у духу толеранције и искреног разумевања које постоји на овим самитима о томе у наредном периоду разговарати држава Србија, Албаније и Македонија која ће бити домаћин наредног скупа. Сасвим сам сигуран да ће тај редослед припреме и договора бити добар темељ за будућност и значити да смо научили нешто из прошлости", рекао је Марковић.

Предсједавајући Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић рекао је да ће вријеме ријешити питање Косова, те да се нада да ће то бити ускоро.

Када је ријеч о Унесковом самиту, Изетбеговић је навео да је постигнут велики степен сагласности да култура може имати велику улогу у јачању сарадње и продубљивању односа за шта су се и заложили сви на скупу у Мостару.

Одговарајући на питање новинара хоће ли избором Tомсилава Николића за предсједника Србије бити погоршани односи у региону Изетбеговић је оцијенио да су односи отишли неколико корака уназад након Николићевих изјава о Среберници и Вуковару, али да није касно да се иде у опоравак.

"Николић је прагматичан политичар, који је показао да је спреман да се мијења. Он је промијенио реторику, а надам се да ће и ставове,те да ће се то потврдити у наредном периоду", прокоментарисао је Изетбеговић.

Предсједник Македноније Ђорђе Иванов подсјетио је да су ови самити отпочели као "дијалог међу цивилизацијама", и то на иницијативу Македоније и њеног покојног предсједника Бориса Tрајковског, те да су већ прерасли у традицију.

"Ови састанци су пуно помогли у промјени имиџа Балкана, што је наш заједнички циљ. Односи земља Балкана су оптерећени историјским предрасудама и страховима од различитости. Ово је регион мултиетничних, мултикултурних друштва и вјерујем да такво позитивно балканско искуство хиљадугодишњег суживота може помоћу у развијању европске будућности. Мој мото је увијек био: `Европски мир је недостижан без балканског мира`", поручио је Иванов на конФеренцији за новинаре након самита.

Иванов рекао је да на Балкану требамо научити да гледамо напријед, а не назад те да се потребно ослободити страхова и предрасуда.

Представници земаља југоситочне Европе усвојили су на самиту у Мостару декларацију под називом "Вјерско и културно насљеђе као основа интензивније сарадње међу државама" у којој су, између осталог, обећали да ће бити посвећени његовању мира, разумијевња и сарадње у региону и штитити културно насљеђе као важан основ за разумијевање и сарадњу.

Осим Изетбеговића, на самиту су учествовали предсједници Албаније Бамир Tопи, Македоније Гјорге Иванов и Црне Горе Филип Вујановић.

Хрватску, као и Србију, Румунију, Бугарску и Tурску представљали су министри културе или њихови замјеници, а Грчку и Словенију амбасадори тих земаља у БиХ.

У Мостар су биле и делгације Савјета Европе и Европске комисије, те директорица Унеска Ирина Бокова.

Домаћин самита наредне године биће Македонија.



Оставите одговор