Митал није одустао од Љубије, желе да купе дионице

Коначно се огласио и "Арцелор Митал”. Одлучили су да неће одустати од љубијских рудишта и тек тако их предати Израелцима. Додуше, у борбу улазе у посљедњи час јер је гласање о продаји наредне седмице у Парламенту Српске. Из сједишта компаније у Лондону стиже саопштење у коме пише да су спремни за преговоре у било ком моменту.

петак, јун 17, 2016 / 20:03

Коначно се огласио и "Арцелор Митал”. Одлучили су да неће одустати од љубијских рудишта и тек тако их предати Израелцима. Додуше, у борбу улазе у посљедњи час јер је гласање о продаји наредне седмице у Парламенту Српске. Из сједишта компаније у Лондону стиже саопштење у коме пише да су спремни за преговоре у било ком моменту.

“Имамо јасан, реалан и остварив план за дугорочан и одржив рад и развој рударства у региону, и вјерујемо да наши резултати остварени у протеклих више од 11 година, стварних улагања, раста запослености и снажног економског доприноса у Приједору, чини нашу понуду најбољом опцијом за све заинтересоване”, наводи се у саопштењу “Арцелор Митала”.

Недавно су се састали са званичницима Српске којима су потврдили свој интерес за куповину већинског дијела државног капитала РЖР-а. Радници приједорског огранка “Митала”, и даље, страхују за своја радна мјеста. Шефови из централне су им поручили да Израелци нису озбиљни произвођачи.

“Онда су нам још поновили да су исто и они својим провјерама, одрадили, да не виде да су ови неки озбиљни произвођачи челика, жељеза, да не планирају са њима неку сарадњу да ће остварити и не пада им на памет да дају експлоатациона права, која су они добили овим уговором о оснивању”, истакао је Миланко Стојнић, предсједник синдиката компаније “Арцелор Митал”.

То би могло да натјера “Митал” да се повуче са ових простора што би било погубно за 850 радника. Представник израелске компаније данас каже – није тачно да нећемо сарадњу.

“Што се тиче односа са партнером ‘Арцелор Митал’ о заједничком предузећу ‘АМ Приједор ДОО’, у случају да Народна скупштина прихвати наш пројекат, имамо неколико варијанти рјешавања сарадње са ‘Миталом’ на нивоу принципа међународним улагањима”, казао је Евгениј Зотов, представник “Израели инвестмент груп”.

Како, и на који начин, Зотов није појаснио. Али је поновио стару причу да, ако купе РЖР, у њега ће да уложе 60 милиона марака и запосле 300 људи. Тамо их, тренутно, ради двадесетак. Са рудом деценијама немају везе али имају са шампињонима и биомасом. Директор поручује да и они чекају одлуку.

“Предузеће које зна ко му је већински власник, а то је Влада преко акцијског Фонда. Ми поштујемо свог већинског власника ко год буде апликант, односно купац, ми ћемо се тако и понашати према одлуци Владе. Ми желимо да радимо”, нагласио је Станко Вујковић, директор РЖР “Љубија”.

Вујковић процјењује да производња, ко год купио РЖР, може да се покрене шест мјесеци након тога. Понуда Израелаца је 53 милиона, “Миталова” је 35. Свој став о продаји, и подршци у Парламенту, градоначелник Приједора, и лидер ДНС-а, саопштиће прије сједнице Парламента.



0 КОМЕНТАРА

  1. Тако.
    Ово је одлична прилика да се ствари уреде у интересу свих.
    Било је вријеме. Арцелор Митал треба да узме и преостали дио акција, да добије концесију, да радници наставе радити, а да РС и Приједор добију оно што им припада.

    Ако су Израелци прихватили да нам помогну да РС натјера Арцелор Митал да преузме и преостакле акције, онда и њих треба адекватно наградити за услугу.

    Подсјећам да је у јануару Митал обустав ио рад због напада од стране СзП и Чавића који су, да се човјек прекрсти и лијевом и десном, неки дан правили протест у Приједору за заштиту Митала.

    Кад већ помињем Приједор, обавјештавам вас да је Лојо добио отказ. Забрањено му је да кометарише на Фронталу јер је безбједоносно некултуран јер га је Симо до краја раскринкао.
    Отказ му је уручио Чешњак лично.

Оставите одговор