Милошевић преклињао да не дође до пада Бањe Луке

Међу документима који су објављени из архиве Била Клинтона и ЦИА-ине документације су и разговори с неким од кључних актера разговора у Дејтону, прије свих државног секретара Ворена Кристофера и посебног изасланика Ричарда Холбрука који свједоче како је заустављен напад на Бању Луку или како су се доносиле најважније одлуке на мировним преговорима. " Скоро […]

субота, октобар 5, 2013 / 07:58

Међу документима који су објављени из архиве Била Клинтона и ЦИА-ине документације су и разговори с неким од кључних актера разговора у Дејтону, прије свих државног секретара Ворена Кристофера и посебног изасланика Ричарда Холбрука који свједоче како је заустављен напад на Бању Луку или како су се доносиле најважније одлуке на мировним преговорима.

" Скоро сви у Вашингтону су тражили од нас да се офанзива заустави што раније, те да дође до прекида ватре, као и да се одреди жута и црвена линија према хрватском напредовању на исток. Нисмо се сложили јер смо хтјели да Хрвати и Бошњаци направе што је могуће већи војни напредак. И, будући да нисмо давали јасне инструкције за обуставу, једна општа оцјена у Вашингтону је била да нам Вашингтон препушта коначну одлуку, а ми смо допустили да се офанзива настави" – рекао је Холбрук.

Објаснио је да се напредовање према Бањалуци зауставило када је предсједник Србије Слободан Милошевић коначно реаговао. 


"Он нас је преклињао да зауставимо офанзиву прије него што снаге стигну до Бањалуке. Ми смо то учинили, не зато што је то Милошевић тражио, него зато што смо вјеровали да би допуштање Хрватима и Бошњацима заузимање Бањалуке довело до 200.000 избјеглица, а у било којим преговорима Бања Лука би опет била враћена Србима", рекао је Холбрук.



Оставите одговор