Милошевић: Нисам наређивао незаконито гранатирање Сарајева

Свједок одбране Драгомир Милошевић изјавио је данас на суђењу Радовану Караџићу пред Хашким трибуналом да 1994-95 није наређивао незаконита ватрена дејства по грађанима Сарајева. "Давање дозволе да било ко незаконито дјелује, по грађанима Сарајева, ја таква наређења нисам давао", посвједочио је пензионисани генерал Војске Републике Српске Милошевић. Тадашњи предсједник Републике Српске, Караџић (67) оптужен је […]

понедељак, јануар 28, 2013 / 20:11

Свједок одбране Драгомир Милошевић изјавио је данас на суђењу Радовану Караџићу пред Хашким трибуналом да 1994-95 није наређивао незаконита ватрена дејства по грађанима Сарајева.

"Давање дозволе да било ко незаконито дјелује, по грађанима Сарајева, ја таква наређења нисам давао", посвједочио је пензионисани генерал Војске Републике Српске Милошевић.

Тадашњи предсједник Републике Српске, Караџић (67) оптужен је за терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада, 1992-95. године.

Бившег команданта Сарајевско-романијског корпуса ВРС, генерала Милошевића (70), Трибунал је 2009. прогласио кривим за злочине над цивилима у Сарајеву и изрекао му казну од 29 година затвора.

На свједочење у Хаг, на позив Караџића, Милошевић је доведен из Естоније гдје служи казну.

"Важно ми је било да се са СРК скине анатема да непоштено ратујемо", рекао је генерал Милошевић, одговарајући на питања Караџића, који се брани сам.

"Измишљено и наметнуто је било да остварујемо дејства која нису била војничка".
Према Милошевићевом свједочењу, муслиманске снаге из Сарајева служиле су се недозвољеним ратним лукавством да би изазвале цивилне жртве и за њих окривиле СРК. Злоупотребљавале су цивилне објекте у граду, укључујући и болнице, за отварања ватре на српске положајем, настојећи да испровоцирају одговор његовог корпуса и тиме му "нанесе штету".

СРК се, како је Милошевић рекао, "уздржавао… да не дејствујемо гдје није дозвољено". Свједок је, међутим, назначио да би за балкон у солитеру који је џаковима претворен у пушкарницу сматрао да "нема везе с цивилном структуром".

Милошевић је тврдио да корпус под његовом командом није отварао артиљеријску ватру на циљеве у Сарајеву током примирја почетком фебруара 1994. Према оптужници против Караџића, 5. фебруара 1994. у минобацачком нападу на сарајевску пијацу Маркале с положаја СРК убијено је 66 грађана, а рањено више од 140 особа. Дан раније, цивили су страдали и у експлозији у насељу Добриња.

Милошевић је изјавио и да је, послије експлозије на Маркалама, СРК у потпуности поштовао зону искључења тешког оруђа од 20 километара око Сарајева, насупрот Армији БиХ која је своју тешку артиљерију у граду сакрила од Унпрофора и употребљавала.

Као "правило које смо поштовали", Милошевић је навео да "ништа није могло на слијепо", односно да се "ништа није могло постићи представом о јакој ватри".
"Требало је мојим људима да схвате да наша ватра не представља ништа, ако није погодила циљ", рекао је заповједник СРК, помињући "шенлучење".

На навод оптужнице да је СРК подвргавао Сарајево "неселективној" и "прекомјерној" ватри, Милошевић је тврдио да његова јединица за то није имала довољно муниције, него само за прецизно гађање тачно одређених циљева.

Упитан како је знао да је планирани циљ био погођен, свједок је одговорио да се "све знало и све се могло утврдити – да ли је погођен циљ и ако је погођен, онда је елиминисан". Напоменуо је да послије елиминације циља, ватра није настављана.
Прије отварања ватре, Милошевићев корпус је, према његовим ријечима, осмотрио да ли је циљани простор био "оптерећен цивилима", а "ако јесте – није дејствовано". На непријатељској страни било је да обезбиједи да "цивили не буду тамо".

На питању да ли је по повратку с лијечења у Београду у септембру 1995. тражио информацију о другој експлозији испред тржнице Маркале, Милошевић је одговорио негативно. Потчињени су му, међутим, испричали да је "пала анатема на СРК" упркос томе што артиљерија критичног дана није дјеловала.

По оптужници против Караџића, граната која је 28. августа 1995. испред Маркала убила 43 особе, а ранила 75 грађана, долетјела је с положаја СРК.

Генерал Милошевић је првостепеном пресудом био проглашен кривим за тај злочин, али га је жалбено вијеће трибунала ослободило те кривице, усвојивши његов алиби да је у вријеме експлозије био у болници у Београду.

Док га је Караџић испитивао, Милошевић није негирао да је СРК испалио модификоване авио-бомбе које су, по оптужници, у неколико инцидената погодиле цивилне објекте у Сарајеву, ранивши седам особа, али је тврдио да су, током велике офанзиве из града, биле гађане команде АБиХ.

Генерал Милошевић сутра ће наставити да одговара на Караџићева питања.



0 КОМЕНТАРА

  1. Чича добро и тачно свједочи, нема се овдје шта околишати, циљ усташког смрдљивог суда је осудити што више руководства Срба, за тај циљ и дискриминушући сва међународна права.

    Предсједник Караџић је свим нашим јединицама послао писмено саопштење и наређење о строгом поштовању Женевске конвенције и тачка.

  2. Чича је разбијо балијске фаланге гдје је год ратовао, у то сам се лично увјерио, осим што сам један период био под његовом командом, неколико пута смо садејствовали са њим!
    Један од најбољих официра оперативаца које је ВРС имала!

  3. rammstein,
    pratim te malo na ovom portalu,ujedno i analizitam,te dolazim do zakljucka da si ti jedan totalni idiot.
    Ti bolan nemas muda ni na cuku zagalamit,a kamoli nesto vise.Gdje su ta tvoja pusta groblja.
    A kad je sve to tako kako tvrdite,imate li vi i jedan snimak koji ide vama u korist.
    Kazete da niste izdavali naredbe da se granatira Sarajevo(svi smo culi na hiljade audio i video zapisa od Mladica i drugih gdje se trazi granatiranje po naseljenim mjestima),
    kazete da se na vas pucalo iz bolnica,skola itd.
    Pa imali i jedan snimak na ovom svijetu koji ide u prelog tome,naravno da se objekat ne nalazi na samoj liniji bojista.
    A uz to presude sve govore!!!

  4. bake, 29.01.2013. 16:47:30

    B-)
    Само ти прати мене, ако си имао муда 1992. да будеш ту гдје сам ја, па нека си и на оној тамо страни, онда знаш да сам ја у праву, ако си само са цнн-а гледао онда је то твој проблем!
    Кад је рат окончан, свако ко је прошао градом и са једне и са друге стране, могао је видјети да су далеко више девастирани од граната објекти на нашој страни линије у нашем дијелу града, него они око ваших ровова у вашем дијелу!
    Дакле нисте ви то нама уништили бацајући камење кроз прозор, него пуцајући из свега што сте имали на располагању, да сте имали шта више, ко зна, не би ни једна зграда на Грбавици остала читава.
    Данас је Чича Милошевић лијепо објаснио, да не може тамо муслиманска страна направити бункер у стубишту или на балкону од џакова пуних пјеска, затим пуцати иза тог заклона и онда то прогласити за цивилну мету! Зар није у праву?

    Ја посебно цијеним генерала Драгомира Милошевића од свих других генерала јер је човјек поријеклом из Србије, могао је отићи са остатком ЈНА тамо, али је остао са овим народом овдје, гдје је службовао дужи рок, а највећи његов патриотски чин је био тај, кад је довео свог сина од 15 година на ратиште. То је нешто што се мора похвалити, и да имамо нормалне медије они би то радили исто као око оне приче о Срђану Алексићу.
    Толико је генерал Драгомир Милошевић имао вољу и елан да брани наше Српско Сарајево!

Оставите одговор