Милан Ракуљ: Политизација и стерилне књижевне вечери у име Кочића

На 51. "Кочићевом збору", који је протекао у обиљежавању једног вијека од смрти Петра Кочића, нажалост и на тако велику годишњицу, малобројна публика заинтересована за књижевна дешавања на овој манифестацији слабо је шта ново имала да види.

понедељак, август 29, 2016 / 12:19

На 51. "Кочићевом збору", који је протекао у обиљежавању једног вијека од смрти Петра Кочића, нажалост и на тако велику годишњицу, малобројна публика заинтересована за књижевна дешавања на овој манифестацији слабо је шта ново имала да види.

Горе речено, прије свега, односи се на увијек исте књижевне вечери, са увијек истим људима на челу. Зашто ред патриотске поезије приликом отварања зборовања у парку "Петар Кочић" више никога не занима?Зашто на прсте једне руке можемо набројати присутне у Народној и универзитетској библиотеци Републике Српске током округлих столова који се баве књижевношћу као науком? Зашто лауреати Кочићеве награде, међу којима има и књижевних бардова, поред шачице присутних у Вијећници Културног центра Бански двор своја дјела читају искључиво једни другима? Одговор на ова питања покушаћемо пронаћи анализирајући два скупа са 51. "Кочићевог збора" која су одржана овог викенда. У петак увече, испод слике Петра Кочића нашли су се досадашњи лауреати награде која носе његово име. За слабо интересовање публике за књижевна дјела писаца из Бањалуке и Крајине никако не можемо "окривити" вишеструко потврђен квалитет тих дјела. Стога, призваћемо прво што по доласку на књижевно вече упада у очи. Већ поменута фотографија Кочића, који је прије једног вијека преминуо у својој тридесет и деветој години, открива маркантну личност црних бркова и црне косе, која је почела да се повлачи. Просјек година књижевника који су углавном своју поезију говорили њему у части био је 73,3. Дакле, сваки од њих има скоро дупло више година него што је Петар Кочић имао када је преминуо. Говорећи ово, опет наглашавамо, никако не желимо потцијенити поезију и прозу учесника вечери: Зорана Костића, Миленка Стојичића, Сретена Вујковића, Миљка Шиндића, Ранка Рисојевића, Ранка Павловића, Ранка Прерадовића и Слободана Јанковића. Многи од њих су задужили овдашњу књижевност, без њих у годинама и деценијама иза нас не би чак ни било "Кочићевог збора", но њихово дугогодишње учешће на оваквим манифестацијама, без покушаја давања шансе млађим генерацијама књижевника, очигледно, изазвало је засићење на јавној књижевној сцени у Бањалуци. Дежави ефекат, по правилу на "Кочићевом збору", прекида свечана академија посвећена великану са Змијања. Овај пут, умјесто у концертној сали Банског двора, академија је одржана у Народном позоришту Републике Српске.

Академија је, како је тамо речено у суботу увече, посвећена горостасу Кочићу и његовом стогодишњем животу послије смрти, а назив "Горостас Кочић" добила је по драмском перформансу, редитеља Александра Пејаковића. Поред перформанса, публика је имала прилику и да чује пјесме: Тање Крагујевић, Илеане Урсу, Милана Ненадића, Горана Симића и Николе Вујичића. Просјек година овај пут нисмо рачунали, јер он није ни битан када пјесници након дугогодишње паузе у наступу на том мјесту, пренесу свјежину на публику. Но, централни и најбитнији дио академије јесу одржани говори који и овај пут нису могли да прођу без политизације.

"Они који нас не воле, не могу тражити од високих и других представника међународну забрану књижевног референдума о самосталности републике Змијање књижевности. Ријеч референдум тумачимо у књижевном кључу. Кочићеви јунаци излазе у поље књижевности на референдум о слободи и правди, о дану републике Змијање књижевности. Иза котла и каце времена хватамо јадац историје. У рађање Републике Српске уткана је и република Змијање књижевности, та Кочићева пробуђена и побуњена државица у којој бунтовна мисао растјерује мрак политичког и другог угњетавања: неслободе и неправде", казао је Витомир Поповић, потпредсједник Организационог одбора "Кочићевог збора" и предсједник Завичајног друштва "Змијање" те декан Правног факултета у Бањалуци. У исто вријеме, док је на "Кочићевом збору" Петар Кочић непрестано везиван за предстојећи референдум у Републици Српској, у Загребу о нашем писцу писао је и књижевник Миљенко Јерговић.

"У недоба се и на криви начин бавио политиком. Али која доба у нас за политику нису била недоба и који би то био прави начин за писца да се бави политиком. Убио је Кочића његов силни талент, убила га је равнодушност његових суплеменика према том и сваком другом таленту за љепоту", записао је Јерговић, наслутивши или не, да о таленту за љепоту, односно о књижевности, на академији "Горостас Кочић" вјероватно не би ни било ријечи без другог говорника – Мила Ломпара, предсједника Задужбине "Милош Црњански". Ломпар је у надахнутом говору скренуо пажњу на то да се Кочић појавио у оном тренутку када је српска књижевност излазила на велику свјетску сцену. Он је, говорећи о Петру Кочићу као о писцу, националном раднику и човјеку, рекао да је најмање неизвјесности о Кочићу као писцу, назвавши га претечом Иве Андрића и Бранка Ћопића.

На стоту годишњицу Кочићеве смрти, поново до очију, односно до ушију публике допрло је и то да са Одсјека за српски језик и књижевност на Филолошком факултету у Бањалуци, бар на манифестацији 51. "Кочићев збор", нико није рекао ни ријеч. И док су причали декан Правног факултета у Бањалуци и предсједник Задужбине "Милош Црњански", Никола Вуколић, директор Задужбине "Петар Кочић" Бањалука – Београд, све што је урадио за Кочића у години његове годишњице јесте свечано отварање Кочићеве књижаре. То је један од оних штандова за продају књига какви се бар три стотине дана у години виђају у Господској улици. Истој оној улици у којој је по легенди писац Ђуро Дамјановић, као добитник Кочићеве награде, на ситне дијелове цијепао новац, јер је новчана награда за најбољег бика на збору била већа од награде за најбољег писца.



0 КОМЕНТАРА

  1. Прочитах текст, па се закачих на ових неколико написаних „зашто, зашто, зашто..“!

    Додаћу и ја понешто ЗАШТО

    Многи ће рећи откриваш топлу воду, или као, и за то је крив М Додик???

    Наравно да јесте!
    Не М Додик као личност, него као персонификација дугогодишње власти, система, стања у друштву, вредносног система и т д.
    Власт треба народ да води, управља, подиже,усмјерава, исправља аномалије, па макар и не ишло увијек на руку власти…,а не да због својих приземних личних интереса, голе власти, подилази том истом народу, подстиче и подржава његове најниже страсти, само да би она опстала. Цијена није битна .

    Сјећам се када сам посјећивао Кочићев збор као клинац, када су организациони одбори састављани од стране ЦК, бањалучких и БиХ власти, па се знало дешавати да су председници били и муслимани и католици.
    Иако се и тада радило о мрској им Мањачи, програмска шема је била у односу на ово данас право ремек дјело у „промиџби“ српских и кочићевских вриједности.

    Културни двосатни дио програма је био у центру пажње током зборовања, све остало је било у другом плану. Сада је обрнуто.

    Огромна бина је била смјештена у самом центру зборишта, окружена дестином хиљада људи, па хтјели или не сви пратити програм.Силан народ је аплаудирао бројним КУД-овима, глумцима, читали се текстови,додјељивале књижевне и друге награде, незаобилазна представа „Јазавац пред судом“, позоришта из Београда, и других крајева,штошта…,наравно и незаобилазни политички говрници итд итд.

    Е, у том периоду званичног двосатног програма обиљежавања Кочића гасила се сва околна музика и бука. Све је морало да утихне.

    Данас,
    док се на једној страни одржава тзв.културни дио програма, испред кочићеве куће удаљене пар километара од зборишта и масе…, пред шачицом ликова довољних сами себи, коју нико нити познаје, нити чује, нити види..,
    у исто вријеме, на другој страни, гдје се налази огромна маса људи,наравно не прекида се“културна светиња“ подшаторског оргијања, купања у алкохолу, полуголих плесачица, туче, разбијања,вриска, цика, дрека, водање „Змаја од Шипова“ од шатора до шатора ко цигани међеда, те сликање јадне омладине са њим итд итд…,

    Да, тада се ништа не прекида, све може… али зато полиција строго проводи наредбу да све утихне, да се смири, јер се управо очекује хеликоптерско слијетање једног другог Змаја.

    И заиста све утихну,слети змај, одржа змај краћи змајевски говор,промрси нешто и он о Кочићу(чит’о га чо’ек), прошета и подијели на неколико мјеста на стотине евради, те се брже боље и он придружи средини у којој се најбоље сналази и која му изгледа најбоље и пристаје.
    Истог трена као по аутоматизму све се укључи, змај се такође дохвати микрофона…, даље све по не/плану…који Кочић, књижњвност, култура???!!! Кога то још занима?

    Власт која овако(веома свјесно) чини и на овакав начин се односи према својим истинским вриједностима, је наравно ненародна власт, однарођена власт, преварантска, лицемјерна власт, власт склона свему и свачему и од ње се свашта може очекивати.

    :-o:-o:(:(x-(x-(x-(x-(

Оставите одговор