Ми се палимо на политику, а свијет археологије "запалио" гроб фараонке Нефертити

Гроб краљице Нефертити једна је од највећих мистерија археологије, али истраживања групе научника са универзитета Аризона можда су коначно дала дугочекивани одговор. Легендарана љепотица владала је Египтом уз фараона Аменхотепа четвртог 14 вијекова прије Христа. Иако је једна од најпопуларнијих личности Старог Египта, данас је од ње сачувано веома мало предмета, од којих је најпознатија […]

петак, март 18, 2016 / 07:37

Гроб краљице Нефертити једна је од највећих мистерија археологије, али истраживања групе научника са универзитета Аризона можда су коначно дала дугочекивани одговор.

Легендарана љепотица владала је Египтом уз фараона Аменхотепа четвртог 14 вијекова прије Христа.

Иако је једна од најпопуларнијих личности Старог Египта, данас је од ње сачувано веома мало предмета, од којих је најпознатија њена биста, која се чува у музеју у Берлину. У историји је упамћена по вјерској реформи коју је спровела у Египту заједно са својим мужем (умјесто многобоштва уведено једнобоштво), али и по љепоти за коју се тврди да је била посебна.

Мјесто где је сахрањена до данас није познато, али Николас Ривс, археолог са универзитета Аризона тврди да је дошао до одгвора. Према његовој храброј теорији краљица Неферити сахрањена у Тутанкамоновој гробници.

До ове теорије дошли су након скенирања унутрашњости гробнице Тутанкамона у високој резолуцији.

Компанија "Фактум Арте", која је ангажована да скенира гробницу, открила необичне линије и неправилности у малтеру што указује на то да је зид изграђен преко врата у древним временима. Иза тих врата налазе се скривене коморе у којима би, тврде археолози требало да се налази гробница краљице Нефертити, жене фараона Акхенатена и Тутанкамоновог оца.

Прве анализе показале су и да у тим скривеним просторијама највјероватније налази метал и органске материје, што би могли бити артефакти са којима је сахрањена.

Подсјетимо, након што се спекулисало о изјави министра туризма у Египту, Хашима Зазоа, да се у Тутанкамоновој гробници сигурно налазе скривене одаје које крију великог благо, Министарство антиквитета је раније ове године открило да ће ускоро отпочети нова истраживања, која ће објелоданити праву истину о гробници краља Тутанкамона.

Бивши египатски министар за антиквитете, Захи Хавас, затражио је да се та тврдња опрезно и детаљно истражи. Он је истакао да геолошке особине у Долини краљева могу довести до тога да радар лажно показује позитивно на гробницу, док у ствари тај сигнал долази од природе.

Тутанкамонову гробницу пронашао је истраживач Хауард Картер 1922. године. У одајама гдје је сахрањен пронађено је више од 5,000 предмета међу којима и одјећа, музички инструменти, па чак и кочије.



Оставите одговор