Меркел: Послије избора у БиХ морамо подстаћи политички процес

Њемачки канцелар Ангела Меркел изјавила је да међународна заједница, након општих избора у БиХ, мора покушати да подстакне политички процес у тој земљи. Меркелова је уочи конференције о западном Балкану, коју њемачка Влада организује наредне седмице у Берлину, истакла да у БиХ има још пуно посла и да је важно да се у региону створе […]

субота, август 23, 2014 / 20:59

Њемачки канцелар Ангела Меркел изјавила је да међународна заједница, након општих избора у БиХ, мора покушати да подстакне политички процес у тој земљи.

Меркелова је уочи конференције о западном Балкану, коју њемачка Влада организује наредне седмице у Берлину, истакла да у БиХ има још пуно посла и да је важно да се у региону створе интеграциони процеси.

Она је указала да се на Балкану види да је потребно имати „дуг дах“ и да се земље региона не смију прерано препустити саме себи.

„Чак и када постоји напредак у том региону, он се одвија темпом пужа“, рекла је Меркелова и додала да све земље региона имају европску перспективу и да чланство зависи од брзине провођења потребних реформи.

Говорећи о балканској конференцији, Меркелова је рекла да је њемачка Влада одлучила да позове представнике свих држава региона, поводом 100 година од почетка Првог свјетског рата, како би показала да данас више не постоје сукоби, иако је присутно још низ конфликата, те да у суштини постоји заједништво.

„То је, према мом увјерењу, постало могуће јер су све земље добиле европску перспективу“, рекла је Меркелова у разговору са политикологом Корнелијусом Адебаром.

Она је навела да је њемачка Влада позвала шефове и чланове влада земаља региона на конференцију у Берлину да би се побољшала њихова међусобна сарадња.

„Људи желе да имају саобраћајну инфраструктуру, желе да једноставно путују из једне у другу земљу. Тада ће се заједништво тих раније сукобљених људи и народа оснажити“, оцијенила је Меркелова.

Она истиче да је промјена могућа само кроз сусрете и да је то виђено у вријеме „хладног рата“ у Европи, и може се пренијети на све дијелове свијета.

„Нама су још у сјећању стравични ратни сукоби и због тога ова конференција показује да идемо даље, да смо превазишли сукобе, и то је добар знак“, нагласила је Меркелова у видео снимку постављеном на сајту њемачке Владе.

Она је одбацила оцјене да ЕУ примењује двоструке аршине у пријему нових чланица, указујући да се јасно видјело која је процедура на путу до чланства на примјеру Хрватске, као и да се у вези Румуније и Бугарске непрестано праве извјештаји о владавини права и напретку у демократизацији и борби против корупције.

„Свим земљама западног Балкана смо обећали европску перспективу и иза тога стојимо. Временски оквири између приступања Словеније и Хрватске не морају бити никаква мјера за приступање других земаља, већ је на свакој држави када ће и како моћи да приступи“, поручила је Меркелова.

Указујући да сада постоје различити нивои приближавања, Меркелова је подсјетила да су са Србијом и Црном Гором започети приступни преговори, да Албанија и Македонија имају статус кандидата, а да БиХ и самопроглашено Косово раде ка томе.

„Пред сваким је изазов да створи предуслов за приступање ЕУ – кроз структурне реформе, реформе у области владавине права, борби против корупције и транспаратним структурама. Што брже земље прођу тај процес – брже ће моћи и да приступе“, поручила је Меркелова.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Чак и када постоји напредак у том региону, он се одвија темпом пужа“, рекла је Меркелова
    ————————————–
    Ангела срећо – па ти и твоји сте их и довели на власт… они који вам нису били по вољи су или под земљом или труну и данас по вашим „подрумима“.

    Што би они мијењали сада нешто. Лијепо и прелијепо им је у седлу народа.
    Јашу, бичују, мамузају, никоме не полажу рачуне, износе и данас у ваше банке, купују некретнине по вашим градовима,дјеца им код вас веома удобно збринута, иду у шопинге код вас…резервне домовине им Аустрија, француска, Енглеска, Италија…,овдје ако им се ту и тамо неко покуша жешће супротставити може очекивати да лети у зрак,да га поједе мрак, итд итд итд…,Али Ангела срећо све ти то веома добро знаш.

  2. Nije korektno u svom komentaru upoređivati Vučića sa kučetom.Čovjeka možete voliti,poštovati i cijeniti ili ne,ali nemate pravo da ga vređate.Srpski narod ga je birao i velikom većinom izabrao da obavlja odgovorne državne funkcije i to se mora poštovati.Zato administrator ne treba da dozvoli ovakve komentare koje piše ovaj što gricka slaninicu.

  3. Da sam u poziciji A. Vučića, a u kontekstu i 100-godišnjece Velikog rata i jačanja njemačkog uticaja na Balkan, prvo bih Merkelevoj predložio simboličko pomirenje srpskog i njemačkog naroda. Jednostavno je sačiniti zajedničku deklaraciju u kakvoj ističemo jedinstven stav o tome kako smo u prošlosti griješili, kako žalimo za žrtvama, te da ubuduće trebamo graditi prijateljstvo.

    Zbog čega je to važno? Njemački narod je velik i moćan, a u kontekstu oba svjetska rata ponudio je savezničku ili prijateljsku ruku malom srpskom narodu. To što mi nismo prepoznali procese koji su se dešavali u to vrijeme, te to što smo ušli u savezništvo sa britanskim đavolom, pa potonji događaji su nesporno dokazali da smo griješili. Ta podjela oko „izbora saveznika“ je čak produbila jaz između srpskog i hrvatskog naroda, pa i teška krvoprolića. No, hrvatski saveznik (Njemačka) pokazala se kao pouzdan saveznik, a šta smo mi doživjeli od „svojih“ Brita?

    I još nešto. Prilično je naivno optuživati Njemačku za razbijanje Jugoslavije. Upravo buduće integracije pod njemačkim uticajem pokazaće da je njihov interes sasvim drugačije prirode (od razbijanja). Jugoslaviju su razbili njeni kreatori – južnoslavenski narodi i naši anglosaksonski „saveznici“. Zbog svega toga, i štočega pride, važno je i deklarativno izraziti njemačko-srpsko pomirenje.

Оставите одговор