Мектић: Не преговарамо са селефијама

Министар безбједности БиХ изјавио је данас у Сарајеву да припадници селефијског покрета нису партнери званичним институцијама у БиХ и поручио да им неће бити дозвољено да вјерске обреде обављају на јавним површинама, што су најавили у случају затварања параџемата.

понедељак, јун 6, 2016 / 15:07

Министар безбједности БиХ изјавио је данас у Сарајеву да припадници селефијског покрета нису партнери званичним институцијама у БиХ и поручио да им неће бити дозвољено да вјерске обреде обављају на јавним површинама, што су најавили у случају затварања параџемата.

Говорећи о захтјеву припадника селефијског покрета да им се доставе докази да представљају опасност по безбједност БиХ, Мектић је рекао да би надлежне институције биле неозбиљне када би се освртале на то.

“Ко су они да ми њима достављамо доказе против њих? Па ваљда они треба да доставе доказе да нису екстремни и да не производе овдје насилни екстремизам”, истакао је Мектић на конференцији за новинаре.

Према његовим ријечима, уколико се дође у ситуацију доказивања њиховог екстремизма и проблематичности са становишта безбједности, онда ће то чинити надлежне институције – полиција, тужилаштва и судови.

“То што они желе и што покушавају да овдје буду, да се наметну као партнери, да држава са њима преговара, не долази у обзир”, поручио је Мектић.

Он је рекао да је информисан о најави селефија да ће уколико не буду могли у џамијама, своје вјеске обреде обављати на паркинзима.

“Не може ни на паркингу, јер паркинг није за молитве, него јавна површина и они је не могу узурпирати”, нагласио је Мектић, оцијенивши да ће, ако им се то дозволи, сутра узурпирати нешто друго.

Он је навео да сви морају да схвате да у БиХ постоје закони, међу којима је и Закон о слободи вјере који регулише гдје се вјерске потребе могу испољавати.

“Не могу то радити гдје они хоће. Паркинг није њихов”, закључио је Мектић, напомињући да је и намјена паркинга законом дефинисана.

Министар безбједности БиХ осврнуо се и на најновији извјештај Стејт департмента о тероризму, у којем су, према његовим ријечима, позитивно оцијењени напори, мјере и радње које чине институције и власти у БиХ на том плану.

“Када је ријеч о борби против тероризма и радикализма у БиХ, то је оцијењено позитивно, али је у једном дијелу изражена резерва која се односи на укупан број полицијских агенција у БиХ, преклапање њихових надлежности и координација”, истакао је Мектић.

Он је рекао да је разговарао са званичником Стејт департмена који прати ту област Рафијем Грегоријаном.

“Рекао сам да ћемо донијети одлуку у Савјету министара БиХ, која ће дефинитивно ријешити питање координације и питање надлежности те да неће долазити до преклапања”, рекао је Мектић.

Он је додао да је, када је ријеч о тероризму, у БиХ понађен модел и успостављен систем заједничке координације безбједносног сектора.

Више полиције у мировним мисијама

Министар безбједности БиХ Драган Мектић изјавио је данас у Сарајеву да ће БиХ проширити учешће у полицијским мисијама УН у свијету, а најавио је и могућност да БиХ оформи сопствени полицијски контингент за ове мисије.

Мектић је на конференцији за новинаре рекао да је о овом и другим питањима у вези са учешћем полицијских службеника БиХ у мисијама УН разговарано на Самиту шефова полиција земаља УН, одржаном прошле седмице у Њујорку.

Према његовим ријечима, у билатералним разговорима са челним људима УН задуженим за полицијске мисије за успостављање и очување мира у свијету постигнут је висок степен сагласности о проширењу учешћа полицијских службеника из БиХ у овим мисијама.

“Полицијски службеници из БиХ тренутно учествују у три од 13 активних полицијских мисија УН у свијету, и то на Кипру, у Судану и Либерији”, навео је Мектић и додао да је разговарано о учешћу полицајаца из БиХ у мисијама УН у Конгу и Дарфуру.

Он очекује да ће БиХ врло брзо добити писмо УН у вези са проширењем учешћа у мисијама, те посјету експерата УН који треба да сагледају могућности и капацитете БиХ за ово проширење.

Мектић је истакао да је разговарано и о томе да БиХ успостави сопствени полицијски контингент, који би чинило од 100 до 130 полицајаца и који би учествовао у мисијама УН у свијету.

“БиХ би у том случају била носилац мировне мисије у некој од земаља гдје УН успоставља мир и владавину права”, прецизирао је Мектић и додао да би била отворена могућност да у контингент БиХ уђу полицајци и из других земаља, могуће и из региона.

Он је навео да БиХ учешће њених полицајаца у мисијама УН до сада није ништа коштало, а да је идеја да полицијски контингент буде опремљен из донација.

Министар безбједности БиХ саопштио је да је Центар за операције подршке миру /ПСОТЦ/, који се налази у Сарајеву, и у којем се за мировне мисије у свијету обучавају војници и полицајци не само из БиХ него и земаља региона, добио сертификат УН за едукацију.

Мектић је подсјетио да је ПСОТЦ основан у сарадњи са НАТО и Министарством одбране БиХ.

У мисијама УН у свијету у посљедњих 15 година учествовало је 265 полицајаца из БиХ, а тренутно су у три мисије 33 полицијска службеника, од којих су око 20 одсто жене.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ово је чисти порески сукоб гдје се држава петља без потребе а могуће је да се безразложним прављењем проблема БиХ доводи на ниво Дагестана,Чеченије и осталих „племенитих и напредних средина“.
    Отворите сајт ИВЗ ту има зекат калкулатор,мало се поиграјте бројева тј. унесите тачну вриједност имовине и прихода које имате да видите како вјера гули ко пореска управа.
    Колико знам од муслимана они плаћају и неку „џамијарину“ по мушкој глави.
    Све то ове селефије једноставно неће,неће ни неки као Бего који каже да више воли купити себи сланине. Бего је за Мектића безопасан,њега ће хапсити вјерска пореска управа.

Оставите одговор