Мексиканци и даље протестују против изборних резултата

Хиљаде демонстраната и даље жестоко одбија да прихвати службене резултате предсједничких избора у Мексику када је 1.јула предсједником проглашен Пења Нието из странке ПРИ. Велики број окупио се и овог викенда на улицама главног града узвикујући пароле против Ниетоа, преноси Фокс њуз Латино. У протестима учествују разне старосне групе, студенти, радници, цијеле породице. На захтјев […]

понедељак, јул 16, 2012 / 20:37

Хиљаде демонстраната и даље жестоко одбија да прихвати службене резултате предсједничких избора у Мексику када је 1.јула предсједником проглашен Пења Нието из странке ПРИ.

Велики број окупио се и овог викенда на улицама главног града узвикујући пароле против Ниетоа, преноси Фокс њуз Латино. У протестима учествују разне старосне групе, студенти, радници, цијеле породице.

На захтјев главног противкандидата, љевичара Андрес Мануел Лопез Обрадора, гласови су дјелимично пребројани након оптужби за изборну превару. Но, изборна комисија је и након пребројавања потврдила како је Пења Нието побједник с 38.21% гласова наспрам 31.59% колико је добио Обрадора.

Ипак, чак да је и број гласова тачан, постоји снажна оптужба да су гласови купљени од странке ПРИ. Наводи се како су бирачима масовно давали бонове за храну уколико гласају за њиховог кандидата. Сцене хиљада купаца који су похрлили на продајне центре непосредно након избора само потврђују ову информацију. Надаље, бројни грађани наводе како им је речено да морају донијети фотокопију њихове гласачке исказнице како би добили бонове за продајне центре.

Демонстранти су такође огорчени изборном комисијом ИФЕ, тврде како је иста допустила да дође до низа неправилности за вријеме избора. Обрадорове присталице своје наде сада полажу у врховни изборни суд ТЕПЈФ који се мора до 6. септембра очитовати о неправилностима на које је службено указао Обрадор.

Многи становници Мексика се грозе помисли да би се странка ПРИ могла вратити на власт, од 1929. до 2000. владали су Мексиком на начин да су држали под строгом контролом медије и раднике.



Оставите одговор