Медведев: Цијена нафте у потпуности одговара Русији

Русија није заинтересована за раст, али ни за пад цијена нафте, казао је руски премијер Дмитриј Медведев на Свјетском привредном форуму у Давосу. Уз то, руски премијер наглашава да "садашња цијена нафте више или мање савршено одговара произвођачима и купцима", јавља руски портал Глас Русије. Истовремено, америчка бонитентна агенција Фич у својој анализи наводи да […]

субота, јануар 26, 2013 / 08:16

Русија није заинтересована за раст, али ни за пад цијена нафте, казао је руски премијер Дмитриј Медведев на Свјетском привредном форуму у Давосу.

Уз то, руски премијер наглашава да "садашња цијена нафте више или мање савршено одговара произвођачима и купцима", јавља руски портал Глас Русије.

Истовремено, америчка бонитентна агенција Фич у својој анализи наводи да ће руска производња нафте вјероватно досегнути свој врхунац у идућих неколико година.

Наиме, раст производње нафте који је Русија постигла у задњој деценији резултат је примјене нових технологија, првенствено хоризонталног бушења и хидрауличког фрактурисања на постојећим пољима у Западном Сибиру, што је омогућило нафтним компанијама да дођу до нафте која је раније била недоступна па је заустављен драматичан пад производње на тим пољима. Уз то, дошло је до открића нових нафтних поља попут Ванкора у Источном Сибиру 2009. године.

Међутим, предности нове технологије су сада већ углавном искоришћене па је производња опет почела да опада на старим пољима, а нова се морају тражити на све неприступачнијим подручјима, што захтјева већа улагања. Стога би, према Фитцху, цијене нафте требале да остану на нивоу вишем од 100 УСД/ббл, а и руска влада ће морати да осигура пореске олакшице за нафтне компаније да би оне могле да улажу у нова истраживања у тешко доступна подручја.

Последњи подаци показују да је укупна производња нафте у Русији у 2012. досегла 518 мил. тона , што је за 1,3 одсто више него у 2011. години. Рафинеријски капацитети прераде нафте су порасли за 4,5 одсто на 266 мил. тона годишње, док је извоз пао за 1 одсто, на 239 мил. тона годишње. Колико је велики раст производње нафте у Русији, показује податак да је још 1996. године произведено 303 мил. тона.

На Форуму у Давосу, премијер Медведев је такође изјавио да би руски гасни див Гаспром могао да изгуби садашњи монопол на извоз гаса ако то не би доприносило паду цијене руског гаса и штетило руским привредним интересима. То је могуће јер има других независних произвођача гаса, али Русија при томе не смије да губи новац. Стога би прије доношења одлуке о укидању монопола за Гаспром требало јако добро проучити све последице такве одлуке. Русија од продаје нафте и гаса пуни 50 одсто буџета, јавља руски портал ‘Нафта и Гас Евроазија’.



Оставите одговор