Међународни дан избјеглица

Међународни дан избjеглица, 20. јун, обиљежава се данас. Ове године Дан избјеглица обиљежава се широм свијета богатим и разноврсним програмом као и покретањем нове мултимедијалне кампање "Један"о глобалном познавању овог проблема, саопштено је из Високог комесаријата УН за избјеглице /УНХЦР/. Циљ кампање је да се у наредних шест мјесеци упозна јавност са судбином присилно расељених […]

понедељак, јун 20, 2011 / 11:34

Међународни дан избjеглица, 20. јун, обиљежава се данас.

Ове године Дан избјеглица обиљежава се широм свијета богатим и разноврсним програмом као и покретањем нове мултимедијалне кампање "Један"о глобалном познавању овог проблема, саопштено је из Високог комесаријата УН за избјеглице /УНХЦР/.

Циљ кампање је да се у наредних шест мјесеци упозна јавност са судбином присилно расељених лица и избјеглица. Порука кампање је "Само једна избјеглица без наде је превише".

"Сваки дан милиони избјеглица суочавају се са убиствима, силовањима и терором. Сматрамо да је и само једна избјеглица превише", наводи се у саопштењу УНХЦР-а.

УНХЦР процјењује да најмање 5,7 милиона избјеглица широм свијета живи на ивици егзистенције, јер се у изгнанству налазе пет или више година и мали су изгледи да ће се вратити кући или легално населити у земљи у којој се сада налазе.

Већина избјеглица живи у земљама у развоју, а у најсиромашнијим земљама свијета живи 80 одсто свих избјеглица.

Највећи број избјеглица долази из Авганистана и Ирака, што чини 45 одсто свих избјеглих под заштитом УНХЦР. Свјетска економска криза додатно је погоршала тежак положај избјеглих и расељених широм свијета.

Свјетски дан избјеглица је прилика да се укаже на положај људи без којих, кажу, вјере, језици, па и историја свијета, не би били исти.

Дан избјеглица најприје је увела Организација афричког јединства, да би одлуком Генералне скупштине УН у децембру 2000. године прерастао у Свјетски дан избјеглица.

УНХЦР је основан 1951. године како би послије Другог свјетског рата помогао избјеглицама да се или врате у своје домовину или настане у другим државама.

УНХЦР је тренутно активан у више од стотину земаља, гдје помаже милионима људи да живе колико-толико с достојанством, да крену мучним путем повратка кући или у неким другим земљама почну живот испочетка.



Оставите одговор