Међу Младићевим јатацима и војни безбједњаци

Пред Тужилаштвом за ратне злочине у току је поступак против 13 лица због помагања Ратку Младићу и Стојану Жупљанину. Тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић изјавио је на данашњој конференцији за новинаре да су потпуно разотривени кретање и све особе које су биле у контакту са хашким бјегунцима Ратком Младићем, Стојаном Жупљанином, Гораном Хаџићем и […]

петак, јун 22, 2012 / 17:18

Пред Тужилаштвом за ратне злочине у току је поступак против 13 лица због помагања Ратку Младићу и Стојану Жупљанину.

Тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић изјавио је на данашњој конференцији за новинаре да су потпуно разотривени кретање и све особе које су биле у контакту са хашким бјегунцима Ратком Младићем, Стојаном Жупљанином, Гораном Хаџићем и Радованом Караџићем.

"У току је кривични поступак против 13 особа осумњичених да су учестовале у помагању и скривању хашких бегунаца", рекао је Вукчевић и истакао да ће бити саслушан и бивши директор Безбедносно-информативне агенције Раде Булатовић, иако Тужилаштво нема довољно материјала за покретање кривичног поступка.

Од 13 осумњичених, шест особа је окривљено за скривање Младића, а седам за помагање Жупљанину, од којих су двоје осумњичених били на високим функцијама на локалним нивоу, казао је тужилац.

Вукчевић је навео да Тужилаштво позудано зна да је бившем директору БИА из Републике Српске послат контакт који је знао за 11 адреса на којима се Младић заиста скривао, али да Тужилаштво нема довољно материјала да би против Булатовића започео кривични поступак.

"У сваком случају Раде Булатовић ће бити саслушан. Позваћемо га у својству грађанина да нам објасни неке ствари", истакао је Вукчевић.

"Булатовић је наложио да се ухапси група Јова Ђога и Станка Ристић (касније оптужена за помагање у скривању Младића), а није чекао да га одведу до Младића, чиме је дао знак Младићу да је цела мрежа његових јатака откривена", навео је Вукчевић.

Тужилац је рекао да је било пропуста у откривању Ратка Младића и најавио да ће то бити испитано.

Он је казао да се Младић после хапшења Слободана Милошевића, марта 2001. године, скривао у војним објектима до доношења закона о сарадњи са Хашким трибуналом, уз знање тадашњег начелника Генералштаба Небојше Павковића који би "такође био процесуиран да није у Хагу".

Вукчевић је истакао да је Младићу прије напуштања војних објеката подршку пружио и генерал у пензији и високи функционер војне обавјештајне службе, али је одбио да каже да ли је ријеч о Аци Томићу.



Оставите одговор