Meђу фалсификаторима један криминалиста

У групи ухапшених фалсификатора диплома, лиценци, увјерења о положеном државном испиту и других докумената био је и студент криминалистике на бањалучком Факултету за безбједност и заштиту Горан Поњевић (21) из Шипова, објавио је "Глас Српске”. Поњевић је ухапшен у уторак у полицијској акцији “Диплома 2″, у којој је разбијена мрежа фалсификатора у четири града Српске. […]

четвртак, април 26, 2012 / 11:55

У групи ухапшених фалсификатора диплома, лиценци, увјерења о положеном државном испиту и других докумената био је и студент криминалистике на бањалучком Факултету за безбједност и заштиту Горан Поњевић (21) из Шипова, објавио је "Глас Српске”.

Поњевић је ухапшен у уторак у полицијској акцији “Диплома 2″, у којој је разбијена мрежа фалсификатора у четири града Српске. Осим њега, због сумње да су учествовали у фалсификовању и продаји докумената ухапшени су и Драган Ћућуз (40), Борислав Лакић (30) и Мирослав Чулић (49) из Мркоњић Града и Роберт Марковић (28) из Бањалуке. Они су јуче цијели дан саслушавани у испостави бањалучког Окружног тужилаштва у Мркоњић Граду. Пред тужиоцем се није појавио шестоосумњичени Гордан Војводић (25) из Мркоњић Града, који се налази на лијечењу, и он ће бити саслушан накнадно. Њима се на терет ставља да су дуже од двије године штампали и продавали лажне дипломе и друга документа.

У акцији коју су по налогу бањалучког Окружног тужилаштва извели припадници Центра јавне безбједности Бањалука приведено је још 19 особа, које су куповале лажне дипломе и документа, али су оне пуштене да се бране са слободе. Од њих 18 су одузета документа, а њиховим вјештачењем биће утврђено да ли су фалсификовани. Полиција је у склопу акције “Диплома 2″ претресла више локација у Мркоњић Граду, Шипову, Бањалуци и Приједору.

Током претреса у Ћућузовој кући у насељу Брдо код Мркоњић Града откривена је импровизована штампарија у којој су израђивали лажна документа. “Глас Српске” сазнаје да је Ћућуз, који је означен као вођа групе, незапослен и да је у кући у којој је откривена штампарија живио са супругом, малољетним дјететом и родитељима.

Ћућуз је осумњичен за израду лажних диплома и докумената, а Лакић, који је био његов најближи сарадник, да је преузимао фалсификате и проналазио купце. Продајом лажних диплома бавили су се и остали осумњичени, а Марковић је био задужен за подручје Бањалуке. Марковић је запослен у продавници и месници “Дим” у Бањалуци, а извор близак истрази је казао да је лажне дипломе средње Техничке школе продао двојици својих радних колега.

– Колико су фалсификати били вјеродостојни показује то да су те дипломе предали у Министарство саобраћаја и веза РС како би добили лиценце за возаче – казао је извор близак истрази.

Према незваничним информацијама, велики број купаца лажних диплома ради у државним институцијама и установама, а куповали су их и незапослени како би испунили тражене услове за запослење. Досадашњом истрагом је утврђено да су осумњичени продали између 20 и 30 лажних диплома, али се вјерује да је тај број много већи. Доказ за то је 800 бјанко диплома и увјерења спремних за продају пронађених у Ћућузовој кући.

Извор близак истрази је казао да су осумњичени дипломе продавали по цијенама између 1.000 и 1.500 марака.

– Сумња се да се сваки од осумњичених који пронађе купца уграђивао у цијену дипломе и за себе узимао од 100 до 200 марака. Дипломе су продаване на подручју Мркоњић Града, Бањалуке, Шипова и Приједора – казао је тај извор.

Осумњичени фалсификатори су фалсификовали чак и дипломе појединих школа из Србије.

Полиција је Ћућузовој кући пронашла и четири рачунара, лаптоп, три штампача, те пет печата школа и установа које се баве ванредним образовањем кандидата. Заплијењено је и више ЦД-ова и остале рачунарске опреме. Пронађена су и 84 метка калибра 7,62 милиметра и 25 метака калибра 7,65 милиметара и више мобилних телефона. Ћућузове комшије нису биле расположене за разговор са медијима, али нису имале лоших ријечи о овој породици и ухапшеном.



Оставите одговор