Математички проблем стар 300 година ријешио 16-годишњак

Малољетни Шурја Реј из Њемачке први је ријешио математички проблем који је поставио Исак Њутн прије више од 300 година, пише лондонски лист "Сандеј тајмс”. Тај шеснаестогодишњак, родом из Индије, смислио је рјешење два проблема из кретања честица које су физичари досад успијевали да ријеше само уз помоћ веома јаких компјутера. Његово рјешење значи да […]

понедељак, мај 28, 2012 / 12:04

Малољетни Шурја Реј из Њемачке први је ријешио математички проблем који је поставио Исак Њутн прије више од 300 година, пише лондонски лист "Сандеј тајмс”.

Тај шеснаестогодишњак, родом из Индије, смислио је рјешење два проблема из кретања честица које су физичари досад успијевали да ријеше само уз помоћ веома јаких компјутера.

Његово рјешење значи да ће научници сада сами моћи да израчунају модел бачене лопте и предвидјети како ће се она одбијати од зидова и гдје ће пасти.

Дјечак је рекао да је ријешио проблем са којим су се математичари борили више од три века док је радио на школском пројекту.

Реј је добио научну награду за своје напоре, а немачки медији су га назвали генијалцем.

„Када нам је објашњено да ти проблеми немају решења, помислио сам: ‘Зашто не бих пробао’“, казао је он.

Рејева породица преселила се у Немачку када је њему било 12 година након што је његов отац, инжењер по струци, тамо добио посао.

Реј је рекао да му је отац усадио „глад за математиком” и да га је научио да рјешава математичке проблеме када му је било шест година.

Тај талентовани тинејџер није знао ни ријеч њемачког када је дошао у земљу, али му је убрзо препоручено да прескочи два разреда, што је без проблема и учинио, па ових дана полаже завршне испите у средњој школи, двије године прије својих вршњака, преноси Хина.



Оставите одговор