Мамутима је главе дошло пријатељство човјека и пса

Научници разматрају нову занимљиву теорију у вези са истребљењем мамута – пси су криви за њихов прерани нестанак. Тачније, пси који су научили како да лове уз људе, пише „Сајенс“. Ова идеја потекла је од истраживања локација широм свијета које су познате као гробља мамута због великог броја костију које су тамо откривене. Међутим, како […]

недеља, јун 1, 2014 / 06:51

Научници разматрају нову занимљиву теорију у вези са истребљењем мамута – пси су криви за њихов прерани нестанак.

Тачније, пси који су научили како да лове уз људе, пише „Сајенс“.

Ова идеја потекла је од истраживања локација широм свијета које су познате као гробља мамута због великог броја костију које су тамо откривене.

Међутим, како је до тога дошло?

С обзиром на то да су ова гробља почела да се појављују пре 44.000 година, у вријеме када су људи ступили на сцену, антрополог Пет Шипмен мисли да су за истребљење мамута криви наши преци.

Ови рани ловци су вјероватно убијали мамуте сваке године дуж њихових миграционих стаза, и Шипмен мисли да су имали помоћ првих припитомљених паса.

У прилог овој тврдњи иду и кости паса које су такође пронађене на овим локацијама, укључујући и једног ком је након сахране стављена велика кост у чељусти како би се највјероватније одала почаст његовом ловачком умјећу.

Притом, велики број паса има зарасле фрактуре лобање, што указује на то да су се људи бринули о њима.

Уколико су људи и пси научили да раде тимски како би убијали мамуте и дијелили плен, то би највјероватније први пут да су двије различите врсте сарађивале.

„Ово је први пут да је неко одлучио да ризикује и предложи другачију теорију од оне на коју смо се ослањали раније. Међутим, и даље се бавимо спекулацијама у овој фази“, изјавио је један стручњак за припитомљавање паса који није учествовао у овом истраживању.



Оставите одговор