Мала и средња предузећа у сјенци пословних анђела

Мала и средња предузећа веома тешко долазе до новца јер банке не желе да рискирају и један од начина њиховог финансирање јесу такозвани пословни анђели, шема у којој богати појединци рискирају и инвестирају новац. О овом начину финансирања, између осталог, биће ријечи на семинару за представнике локалних развојних агенција из БиХ који се одржава на […]

среда, септембар 7, 2011 / 17:48

Мала и средња предузећа веома тешко долазе до новца јер банке не желе да рискирају и један од начина њиховог финансирање јесу такозвани пословни анђели, шема у којој богати појединци рискирају и инвестирају новац.

О овом начину финансирања, између осталог, биће ријечи на семинару за представнике локалних развојних агенција из БиХ који се одржава на Илиџи, у оквиру пројекта "Подршка ЕУ изградњи институционалних капацитета за регионални и локални економски развој и развој малих и средњих предузећа у БиХ" (Еурелсмед).

"Финансирање малих фирми веома је тешко, а већина оних који дају новац не желе да раде са малим предузећима. Банке не желе да рискирају, па се мале фирме које немају било какав колатерал на располагању суочавају са тешкоћама да дођу до новца", изјавио је новинарима у паузи семинара стручни савјетник Еурелсмеда Роберт Шефрин.

Он је објаснио да су у досадашњем току обуке, која је почела јуче, сагледаване микрокредитне и кредитне шеме за мале фирме, гарантне шеме, предузетнички капитал, ризично финансирање из низа различитих извора, као и примјери како се до новца долазило у другим земљама.

Он је рекао да је најважније пронаћи одговарајуће врсте фирми на чијем челу су људи који заиста желе нешто да постигне и који су у стању да осигурају враћање инвестиција.

Шефрин је изразио наду да ће учесници семинара искористити знање стечено током ове обуке да би надоградили иницијативе које већ постоје.

Вођа пројекта Дејвид Милер сматра да је овај семинар "погодио важну мету у финансирању малих и средњих предузећа".

"То је област у којој можемо да пружимо помоћ посредством наше ваучер шеме која ће ускоро почети са радом. Желимо да помогнемо локалним развојним агенцијама и општинама да развију пројектне приједлоге који ће у будућности бити финансирани", нагласио је Милер.

Еурелсмед је трогодишњи пројекат вриједан 2,4 милиона евра који финансира ЕУ. Пројекат, који је започео у септембру 2009. године, нуди широк спектар подршке, савјетовања и обуке за регионалне и локалне развојне агенције широм БиХ.

Пројекат настоји да пружи помоћ у развоју и управљању инфраструктуром за пословну подршку, у развоју конзистентних и кохерентних услуга за мала и средња предузећа и повећању капацитета општина да реализују развојне пројекте.



Оставите одговор