Мајкл Роуз: НАТО је потпкопавао мировне напоре у БиХ

НАТО је, под вођством САД, систематски поткопавао мировне напоре УН тако што је наоружавао и тренирао муслимане и Хрвате у БиХ – изјавио је генерал Мајкл Роуз, који је командовао мисијом УН у БиХ 1994. године. Генерал Роуз је за “Фајненшел тајмс” констатовао да је НАТО подједнак кривац за трагедију Сребренице као и УН. “Да […]

понедељак, јул 18, 2011 / 09:53

НАТО је, под вођством САД, систематски поткопавао мировне напоре УН тако што је наоружавао и тренирао муслимане и Хрвате у БиХ – изјавио је генерал Мајкл Роуз, који је командовао мисијом УН у БиХ 1994. године.

Генерал Роуз је за “Фајненшел тајмс” констатовао да је НАТО подједнак кривац за трагедију Сребренице као и УН.

“Да су се НАТО трупе распоредиле у БиХ 1992. године, кад их је позвао Алија Изетбеговић, како би се спријечило да се прошири рат из Хрватске, не би се десили ни рат, нити масакр. Али, горе од тога, након доласка УН, који је имао првенствено хуманитарни задатак, НАТО је, под водством САД, систематски поткопавао мировне напоре УН тако да је наоружавао и тренирао муслимане и Хрвате”, рекао је он.

Генерал Роуз реаговао је у писму читаоца овог британског листа на ранији текст Сајмона Купера “Тулипани из Сребренице” у којем новинар веома критички разматра улогу холандског батаљона у трагичном слиједу догађаја у Сребреници. Мајкл Роуз каже да је контекст много шири.

Према његовим ријечима, “наоружавање је дало лажну наду муслиманима да могу повратити своју територију силом, а та је нада била цинично изневјерена у Дејтону. Али, како је кредибилитет УН мисије био уништен у очима зараћених страна, УН мисија није ни могла да успије, а онда су се НАТО и САД нашли у ситуацији да нису могли да утичу на догађаје на терену, из ваздуха. УН мисија је такорећи колабирала 1995. године, што је имало за посљедицу да охрабри генерала Младића да нападне Сребреницу”.

Уз то, пише генерал Роуз, УН мисија никада није имала за задатак да одбрани или заштити и УН резолуције које су се односиле на шест заштићених зона, пажљиво су избјегавале такву терминологију.

“Чланови мировне мисије из 16 држава нису имали ни мандат, нити су били обучени и опремљени за борбена дејства. То је био задатак НАТО-а, који је, нажалост, ограничио своја дејства на бомбардовање”, додаје Роуз.



Оставите одговор