Лондон је најбогатији град у Европи
Најбогатији град у Европи је Лондон, гдје је укупна економска активност 78.000 евра по становнику мјерено куповном моћи, а слиједе Луксембург, Брисел, Хамбург и Минхен, подаци су Европског статистичког завода Евростат који је анализирао куповну моћ у европским регијама. Братислава се, према бруто националном дохотку израженом у куповној моћи, пробила међу десет регија у ЕУ […]
Најбогатији град у Европи је Лондон, гдје је укупна економска активност 78.000 евра по становнику мјерено куповном моћи, а слиједе Луксембург, Брисел, Хамбург и Минхен, подаци су Европског статистичког завода Евростат који је анализирао куповну моћ у европским регијама.
Братислава се, према бруто националном дохотку израженом у куповној моћи, пробила међу десет регија у ЕУ које имају најразвијенију привредну активност. Куповна моћ Словака из Братиславе је 1,8 пута виша него куповна моћ просјечног Европљанина.
Најсиромашније регије су двије у Бугарској и двије у Румунији. Куповна моћ грађана тих покрајина је око 27 одсто куповне моћи просјечног Европљанина.
Италија и Француска су земље које се као цјелине сматрају просјечним. Француски просјек пада због неколико бивших колонија у Океанији, а Италија има велике разлике између сјевера и центра с једне стране, и југа с друге стране.
Према Евростату, 39 је регија које остварују БДП по становнику већи од просјека за 1,25 пута.
Међу њима је осам регија у Њемачкој, пет у Холандији, по четири у Италији и Аустрији, по три у Белгији, Шпанији и Великој Британији, двије у Финској, по једна у Чешкој, Данској, Ирској, Француској, Словачкој, Шведској и Луксембургу.
Од 65 регија с БДП нижим од три четвртине просјека у ЕУ, петнаест их се налази у Пољској, по седам у Чешкој и Румунији, шест у Мађарској, пет у Бугарској, по четири у Грчкој, Француској (редом прекоморске области) и у Италији, те по три регије у Португалу и Словачкој, двије у Великој Британији, по једна у Шпанији, Словенији, Естонији, Летонији и Литванији, објавио је Евростат.