Љубав преголема: Хрватска се Шешеља одрећи не може

Државно тужилаштво Хрватске покренуће анализу ослобађајуће хашке пресуде предсједнику Српске радикалне странке Војиславу Шешељу ради поређења инкриминација за које су га теретили Хашки трибунал и Жупанијски суд у Осијеку, пред којим је био оптужен за ратни злочин против цивилног становништва. Жупанијско државно тужилаштво у Вуковару подигло је 24. децембра 2002. године оптужницу против Шешеља и […]

субота, април 2, 2016 / 08:49

Државно тужилаштво Хрватске покренуће анализу ослобађајуће хашке пресуде предсједнику Српске радикалне странке Војиславу Шешељу ради поређења инкриминација за које су га теретили Хашки трибунал и Жупанијски суд у Осијеку, пред којим је био оптужен за ратни злочин против цивилног становништва.

Жупанијско државно тужилаштво у Вуковару подигло је 24. децембра 2002. године оптужницу против Шешеља и још девет лица за ратни злочин против цивилног становништва, наводе из Државног тужилаштва Хрватске.

Осим Шешеља оптужени су још Вељко Кадијевић, Благоје Аџић, Звонко Јурјевић, Божидар Стевановић, Живота Панић, Миле Мркшић, Веселин Шљиванчанин, Мирослав Радић и Горан Хаџић.

На основу кривичне пријаве Полицијске управе вуковарско-сремске из септембра 1995. године, осјечко Жупанијско државно тужилаштво у новембру исте године поднијело је захтјев за спровођење истраге против ових лица за ратни злочин против цивила.

На основу овог захтјева Жупанијски суд у Осијеку донио је рјешења о спровођењу истраге и одређивања притвора, те наредбу за издавање потјернице против свих осумњичених, преносе хрватски медији.

Након процеса мирне реинтеграције током 1997. године спис је достављен на надлежно поступање Жупанијском државном тужилаштву у Вуковару, које је подигло оптужницу, док је рјешењем Врховног суда Хрватске од 2007. године спис премјештен у Жупанијски суд у Осијеку.

Суд у Хрватској донио је одлуку о прекиду поступка против Шешеља након што је хашко Тужилаштво подигло оптужницу против њега, с обзиром да, према закону, Међународни кривични трибунал за бившу Југославију има примат у вођењу поступка за исто кривично дјело.

Надлежна правосудна тијела Хрватске у потпуности су сарађивала са Тужилаштвом Хашког трибинала, коме су уступила све податке из списа предмета против Шешеља за кривична дјела ратних злочина у Хрватској.

С обзиром на то да је оптужница хашког Тужилаштва неколико пута мијењана, Државно тужилаштво Хрватске ће анализирати неправоснажну пресуду Шешељу ради поређења инкриминација у тој пресуди и оних за које га терете у Хрватској, а с циљем евентуалног даљег поступања.

Хашки трибунал ослободио је јуче Шешеља по свих девет тачака оптужнице за ратне злочине у Хрватској, БиХ и Војводини.



Оставите одговор