Љајић: Шешељев случај преседан због недоговорности Трибунала

Предсједник Националног савјета Србије за сарадњу са Хашким трибуналом Расим Љајић сматра преседаном случај лидера СРС-а Војислава Шешеља и да велику одговорност за то сноси управо Трибунал који није имао начин да изађе на крај са оптуженим, па је "Србији пребацио проблем". Љајић је потврдио да је из Хага стигао захтјев да се дају гаранције […]

четвртак, јун 26, 2014 / 12:57

Предсједник Националног савјета Србије за сарадњу са Хашким трибуналом Расим Љајић сматра преседаном случај лидера СРС-а Војислава Шешеља и да велику одговорност за то сноси управо Трибунал који није имао начин да изађе на крај са оптуженим, па је "Србији пребацио проблем".

Љајић је потврдио да је из Хага стигао захтјев да се дају гаранције за лидера радикала, те најавио да ће се Влада Србије о томе изјаснити до сриједе, 2. јула.

„Случај Војислава Шешеља је преседан по више основа, а са тим преседанима се и даље наставља. Први пут Судско веће покреће овакав поступак и ствара услове под којима један затвореник може да буде пуштен, док тај исти затвореник не жели да буде пуштен“, рекао је Љајић за Б92.

Он је навео да држава „може да обезбеди све, па и захтеве које пред њу у вези са Шешељем ставља Хашки трибунал и то није проблем“, али је напоменуо да је у досадашњим случајевима пуштања на привремену слободу Влада давала типске гаранције, с тим да су увијек те гаранције тражили оптужени и њихови браниоци.

„Они су се слагали са оним условима које је пред њих стављао Трибунал. Сада имамо потпуно другачију ситуацију, односно да Хаг жели да пусти на привремену слободу лидера радикала, а да он то неће. Због тога, Хаг треба да призна да нису знали шта да раде са Шешељем и да нису имали начин како да с њим изађу на крај па сада нама пребацују проблем“, нагласио је Љајић.

Он је рекао да би Хашки трибунал требало јасно да истакне које су то мјере које би Влада Србије требало да проведе у вези са Шешељем, који „каже да неће прихватити ниједан услов Хашког трибунала“. „Осим тога, он никада није тражио сагласност Владе Србије за пуштање на слободу“, напоменуо је Љајић.

На питање хоће ли држава морати да ухапси Шешеља, ако прекрши неки од задатих услова Трибунала, Љајић је навео да у условима за лидера радикала пише да „буквално треба да сједи у кућном притвору, да не смије ни са ким да разговара и да не смије да даје интервјуе“.

„Међутим, он каже да ће давати интервјуе, да ће причати…а Трибунал нама каже да би онда требало да га ухапсимо“, рекао је Љајић.

Он је напоменуо да Шешељ до сада није имао директну комуникацију ни са ким из Владе Србије. „Ми смо имали коректну сарадњу са његовим правним тимом, али је он одбијао било какву комуникацију са Владом, са било ким. Ја сам ишао да га посетим, када је био болестан, али није хтео да ме прими“, рекао је Љајић.

На питање да прокоментарише писање неких медија да би Шешељ, када се врати у Србију, могао да дестабилизује политичку сцену, Љајић је одговорио да не жели да говори о политичким реперкусијама, него да мора обављати посао професионално, те да се „у овом тренутку говори о статусу затвореника, како год да се он зове“.



Оставите одговор