Љајић: Најздравији дио српске економије информационе технологије

Министар трговине и телекомуникација Србије Расим Љајић оцјенио је да је индустрија информационих технологија (ИТ) најздравији дио српске економије. На међународној конференцију у Београду о развоју ИТ тржишта у Србији, Љајић је истакао да се према свима анкетама српска индистрија софтвера налази између 30. и 50. мјеста на свијетским листама, што је најбољи резултат неке […]

субота, април 20, 2013 / 15:02

Министар трговине и телекомуникација Србије Расим Љајић оцјенио је да је индустрија информационих технологија (ИТ) најздравији дио српске економије.

На међународној конференцију у Београду о развоју ИТ тржишта у Србији, Љајић је истакао да се према свима анкетама српска индистрија софтвера налази између 30. и 50. мјеста на свијетским листама, што је најбољи резултат неке привредне гране у Србији.

Према ријечима Љајића, српска индустрија софтвера биљежи стални раст извоза и, како је истакао, од извоза вриједног од 62 милиона евра у 2007. години у прошлој години је достигла извоз од преко 200 милиона евра.

Како је рекао, број софтверских компанија у Србији расте из године у године и сада има око 2.000 компанија, које запошљаваји око 6.000 високобразованих стручњака. "Ти стручњаци су највећи потенцијал српске ИТ индустрије", рекао је министар трговине и телекомуникаија.

Љајић је навео да је вриједност ИТ тржишта Србије у 2011. години била 410 милиона евра, напомињући да је то знатно мање него прије почетка кризе када је вриједело око 550 милиона евра.

Додао је и да Србија улаже 60 евра по становнику у ИТ индустрију, што је на нивоу Бугарске и Румуније. Та улагања су знатно већа него у Македонији, Црној Гори и БиХ, али много мања него у Хрватској, која улаже 200 евра, и од просека ЕУ од 800 евра, рекао је Љајић.

Скуп о ИТ тржишту у Србији је организовало некомерцијално удружење независних произвођача софтвера Русије и Украјине (ИСДЕФ).

Председник тог удружења Дмитриј Курашев је рекао да је скуп у Београду први који је одржава ван Русије и Украјине и истакао да су те две земље од 2000. године много урадиле на развоју ИТ индустрије и да имају шта да поделе са српским колегама.

Курашев је рекао да многе руске ИТ компаније већ раде у Србији, која је и земља блиска Русији, тако да може да буде својеврсни мост између ЕУ и Русије.

Како је највљено на скупу, који се одржава у хотелу Метропол палас, учествује више од 80 представника ИКТ компанија из Русије, Украјине, Белорусије, САД, Немачке, Италије и Холандије, како би исптали могућности за улагање у ИКТ сектор у Србији.



Оставите одговор