Лагумџија се нада уставним промјенама и новим договорима

Њемачка и земље ЕУ спремне одмах да помогну БиХ, а наредна година биће година озбиљних уставних реформи, када ћемо имати нови договор о БиХ, каже министар иностраних послова БиХ Златко Лагумџија Министар иностраних послова БиХ Златко Лагумџија изјавио је да су Њемачка и кључне земље ЕУ на јучерашњој конференцији о западном Балкану изразиле спремност да […]

петак, август 29, 2014 / 20:47

Њемачка и земље ЕУ спремне одмах да помогну БиХ, а наредна година биће година озбиљних уставних реформи, када ћемо имати нови договор о БиХ, каже министар иностраних послова БиХ Златко Лагумџија

Министар иностраних послова БиХ Златко Лагумџија изјавио је да су Њемачка и кључне земље ЕУ на јучерашњој конференцији о западном Балкану изразиле спремност да региону одмах помогну у области владавине права, конкурентности и демократизације и развоја институција.
Лагумџија је на конференцији за новинаре у Сарајеву изјавио да, када је ријеч о владавини права и реформи правосудног сектора, у случају БиХ значи што брже отварање креативније реформе, посебно у погледу испуњавању поглавља 23. и 24. правног насљеђа ЕУ.

Он је навео да друга област обухвата подизање конкурентности БиХ и региона запошљавањем и јачањем малих и средњих предузећа и промовисањем пројеката који се односе на инфраструктурно повезивање у региону, те пројеката о енергетској ефикасности и јачању региона.

"У оквиру ове области предвиђено је и креирање вриједносних ланаца, односно кластера фирми које су повезане у једну техничко-технолошку цјелину и прелазе границе земаља западног Балкана", каже Лагумџија.

Лагумџија је истакао да демократизација и развој институција прије свега подразумијева реформу администрације, а да у случају БиХ значи да се послије октобарских избора може очекивати активнији приступ у складу са априлским коминикеом ЕУ о новом приступу БиХ.

Он је оцијенио да послије октобарских избора треба разговарати уз укљученост ЕУ и других међународних "играча" и видјети који би сет структуралних реформи значио ефикаснију БиХ и ефикасније институције система.

"Очигледно је да ће наредна година бити година озбиљних уставних реформи и да ћемо имати нови договор о БиХ", сматра Лагумџија.

Он је истакао да јучерашњи скуп у Берлину представља нови приступ ЕУ према Балкану, који је дефинисан на солунском самиту министара иностраних послова, а да је намјера да се у наредне четири уради нешто на конкретној пројектној сарадњи на основу позитивне политичке динамике, која је створена у региону.

Лагумџија је нагласио да су на скупу у Берлину били представници више од 250 њемачких фирми које су спремне да улажу у регион и да је њемачки канцелар Ангела Меркел најавила подршку таквим фирмама.

Он је најавио да ће заједно са европским комесаром за проширење у оквиру засједања Генералне скупштине УН бити домаћин министрима иностраних послова земаља западног Балкана да би била направљена припрема за октобарски састанак министара иностраних послова и привреде региона у Београду.

Лагумџија сматра да је интерес Београда стабилност Србије кроз стабилност БиХ и региона, те интеграција њених пословних капацитета са пословним капацитетима БиХ



0 КОМЕНТАРА

  1. http://www.klix.ba/vijesti/bih/obren-petrovic-dobio-podrsku-sdp-a-za-nacelnika-doboja/120331035

    *** Obren Petrović (SDS) dobio podršku SDP-a za načelnika Doboja ***

    Socijaldemokratska partija (SDP) BiH podržaće kandidaturu Obrena Petrovića (SDS) za načelnika opštine Doboj na predstojećim lokalnim izborima u oktobru.

    Ovakav stav iznesen je danas u Doboju gdje se održava sjednica Glavnog odbora SDP-a BiH, a predsjednik ove stranke Zlatko Lagumdžija naglašava da je dosadašnjom saradnjom načelnika Petrovića i SDP-a načinjen ogroman pomak u ovoj lokalnoj zajednici.

    „Enes Suljkanović je u saradnji sa kolegom Obrenom Petrovićem pokazao kako je moguće rješavati probleme bez velike politike, pa čak i kad postoje velike političke teme i problemi, kako se stvari mogu rješavati ljudski i praktično“, istakao je Lagumdžija.

    On je dodao da SDP neće imati kandidate za načelnike opština u svim sredinama, te naglasio da to nije razlog da birači ove političke partije ne budu pozvani da podrže nekoga ko im nije blizak ideološki, već po rješavanju problema u toj sredini.

    Načelnik opštine Doboj Obren Petrović rekao je da će, osim podrške na predstojećim izborima, ova lokalna zajednica nastaviti dobru saradnju sa izabranim predstavnicima SDP-a u izvršim i zakonodavnim organima na svim nivoima vlasti.

    „Upoznao sam predsjednika SDP-a Zlatka Lagumdžiju o onome što se radi u opštini Doboj sa željom da ova partija na nivou BiH podrži moju kandidaturu. Dobio sam tu podršku“, naglasio je Petrović.

    Prema riječima Lagumdžije, današnjom sjednicom Glavnog odbora SDP-a BiH u Doboju ova stranka oficijelno kreće u pripreme za predstojeće lokalne izbore u BiH.

    Održavanje lokalnih izbora u oktobru za SDP je neupitno, rekao je Lagumdžija i dodao da će Glavni odbor SDP-a BiH danas usvojiti izbornu strategiju i program ove stranke za predstojeće izbore.

    Lagumdžija je ocijenio da su pripreme za izbore u punom jeku, te konstatovao da je upravo Doboj glavno uporište SDP-a BiH u Republici Srpskoj.

  2. http://www.source.ba/clanak/5283240135558/vijesti/Suljkanovic-i-Petrovic-sa-reisu-l-ulemom-Kavazovicem/?ref=ostali

    Sarajevo, 12.03.2013

    *** Suljkanović i Petrović sa reisu-l-ulemom Kavazovićem ***

    Potpredsjednik Republike Srpske Enes Suljkanović sastao se danas u Sarajevu s reisu-l-ulemom IZBiH Huseinom ef. Kavazovićem, a sastanku je prisustvovao i gradonačelnik Grada Doboja Obren Petrović.

    Suljkanović je uoči sastanka izjavio novinarima da će s reisom razgovarati o nizu pitanja posebno u vezi s povratničkom populacijom te da očekuje njegovu saradnju i podršku.

    -Čovjek sam koji dolazi iz povratničke populacije i dosta tema sam već pokrenuo dolazeći na ovu funkciju kao što je pitanje dvostrukog oporezivanja što je konačno i prošlo u Federalnom parlamentu – kazao je Suljkanović.

    Također, neki kantoni su, kako je dodao, riješili određena pitanja u vezi s boračko-invalidskom zaštitom, porodiljskim, zdravstvenim osiguranjem i dr.

    Suljkanović je istakao da je Doboj primjer suživota i dobrog povrataka, a oko 18.000 Bošnjaka s CIPS-ovom ličnom kartom je prijavljeno u tom gradu.

    Gradonačelnik Petrović je istakao dobru saradnju s Islamskom zajednicom u Doboju, koju žele i dalje produbljivati da Bošnjaci u tom gradu sigurno imaju sva prava kao i svi građani BiH.

    On je dodao da će tokom sastanka pozvati reisa da posjeti Doboj gdje će ga upoznati o stanju i o izgradnji vjerskih objekata.

    – Mi smo kao opština, mislim jedina iz RS-a koja je pomogla izgradnju Islamskog centra u Sarajevu što ćemo nastaviti i u narednom periodu i sve one aktivnosti koje možemo zajednički raditi na dobrobit svih građana – kazao je Petrović.

    Što se tiče Islamske zajednice u Doboju i uopće Islamske zajednice u BiH ona je, kako je kazao Petorvić, dosta pomogla na poboljšanju stanja i dobrih odnosa između Srba, Hrvata i Bošnjaka.

    (Fena)

  3. Savez za PROBOSANSKE USTAVNE „PROMJENE“: Lagumdžija, SDP BiH & Mladen Bosić, Obren Petrović, SDS?

    http://www.sdp.ba/novost/15319

    02.04.2012. Tuzla

    *** Enes Suljkanović i Obren Petrović u posjeti TK ***

    Potpredsjednik Republike Srpske Enes Suljkanović i načelnik opštine Doboj Obren Petrović dana 02.04.2012. su posjetili premijera Tuzlanskog kantona Seada Čauševića.

    Potpredsjednik Republike Srpske Enes Suljkanović i načelnik opštine Doboj Obren Petrović dana 02.04.2012. su posjetili premijera Tuzlanskog kantona Seada Čauševića. Na sastanku je prisustvovao i Sead Hasić, ministar za rad, socijalnu politiku i povratak Tuzlanskog kantona.

    Tema razgovora bila je zajednička saradnja opštine Doboj i Tuzlanskog kantona u brojnim segmentima života, a posebno u zajedničkim projektima za povratničku populaciju, prihvatu hitnih slučajeva u bolnice kao i regulisanje statusa povratnika. Načelnik opštine Doboj i premijer TK su se dogovorili da će realizovati određene projekte koji će pomoći brojnim povratničkim mjestima na području opštine Doboj. Između ostalog razgovarano je da se u narednom periodu pokrenu zajedničke aktivnosti oko izgradnje mosta u Suhom polju.

    Takođe je dogovoreno da se hitni slučajevi kod saobraćajnih nesreća u pograničnim dijelovima, koji su bliži Doboju ili Tuzli, prihvate u bolnicama bez obzira kojem entitetu pripadaju. Opština Doboj je takvu saradnju već pokrenula sa Zeničko-dobojskim kantonom.

    Na inicijativu potpredsjednika Republike Srpske Enesa Suljkanovića Tuzlanski kanton će dopuniti sve zakonske odredbe kojim će se omogućiti povratnicima u Republiku Srpsku da zadrže sva prava u Tuzlanskom kantonu kao da se i nisu prijavili u RS. Tuzlanski kanton je već primjenio ove propise, ali su određene samo neke medicinske ustanove na području TK u slučaju zdravstvene zaštite, te je to stvarao problem povratnicima u Doboj i Modriču.

    SULJKANOVIĆ: Još jednom smo pokazali da jedino razgovorima možemo rješiti brojne probleme običnog stanovnika BiH. Ogromna želja za poboljšanjem životnih uslova svih stanovnika svoje opštine, koji ima načelnik opštine Doboj i spremnost za saradnju premijera Tuzlanskog kantona dalo je konkretne dogovore i koji će riješiti određene probleme sa kojima se suočavaju stanovnici na linijama spajanja Republike Srpske i FBiH. Ovo bi trebalo da posluži kao primjer svima u BiH kako se brojni problemi mogu riješiti samo razgovorom i spremnošću za zajedničku saradnju.

  4. Konrad Adenauer Štiftung, NED, Fridam Haus, USAID, „PREUMLJENI“, kastrirani, bezmudi, „reformisani“, „jevropski“ SDS, Bosić, Tadić, Petrović, Savanović, PDP, Ivanić, Borenović, NDP, Čavić, Krsmanović…

    KONKURS za SRPSKOG KLIČKA. Ukrajinski scenario u Pepublici Srpskoj.

    SDS-ov Savez za probosanske ustavne „promjene“ Konrada Adenauera:

    ————
    http://www.nspm.rs/sudbina-dejtonske-bih-i-republika-srpska/da-li-je-u-republici-srpskoj-nastao-novi-dos.html #yvComment111918
    ————

    ДА ЛИ ЈЕ У РЕПУБЛИЦИ СРПКОЈ НАСТАО НОВИ ДОС?

    (Ненад Пиваш) 19. август 2014.

    О ДОС-у данас знамо довољно, то је била коалиција од 18 мање-више хетерогених странака која је настала 2000. и након избора у септембру исте године организовала протесте, што је за резултат имало насилно преузимање власти 5. октобра. Рушењем Милошевића и њиховим доласком на власт започео је процес којим је Србија престајала да буде држава. Постоје бројне сличности између дешавања у Србији 2000. и Републици Српској 2014. Прво, и једна и друга година биле су изборне и власт је у оба случаја припадала људима који се налазе у конфронтацији са Западом. И Додик и Милошевић представљају личности са шароликом политичком каријером који су после неког времена прихватили српско становиште, због чега су постали сметња страним силама које свој интерес виде у слабљењу српског фактора.

    Сличност се ту не завршава. Године 2014. у Републици Српској странке опозиције основале су коалицију под именом „Савез за промјене“. Само име није ново, исто тако се звала и претеча ДОС-а која је 1998. основана на иницијативу Грађанског савеза Србије. „Име није ништа“ рекао је Вилијам Шекспир, но ми који пратимо политику не можемо тек тако сложити са овим јер је досадашње искуство показало да одређену терминологију и реторику по правилу прати и одређена политика.

    „Савез за промјене“ чине Српска демократска странка, Партија демократског програса и Демократска партија. Свака од њих заслужује посебну анализу.

    „Ријеч глобализам углавном асоцира на његово историјски увријежено доживљавање и идентификовање са хегемонизмом и супремацијом. У историји човјечанства много пута је доминација једних над другима добијала глобалне размјере. Глобализам по мјери Демократске партије представља визију праведног свијета у коме глобализација није негација аутентичних вриједности државних и националних идентитета, која исто тако није доминација једних над другима, већ доминација правила над свима, без изузетака. Таква глобализација без хегемонизма и супремације свакако је идеал вриједан подршке.
    Сви ми овдје дајемо свој скроман допринос идеји глобалне једнакости и глобалној људској врлини – хуманизму, а тиме и глобалном миру којем тежимо.“ Ово на први поглед изгледа као део некавог манифеста Демократске странке у Америци, међутим, у питању је део програма ДП Републике Српске коју води Драган Чавић[1]. Реч је о бившем председнику РС и бившем председнику СДС-а за време чијег мандата је Република Српска остала без војске.

    Партију демократског прогреса (ПДП) води Младен Иванић, који је раније имао блиску сарадњу са Млађаном Динкићем и његовим Г17 плус. Из редова ове партије је и бивши премијер РС Драган Микеревић, чија влада је 2003. на захтев Педија Ешдауна формирала комисију чији је циљ био да направи извештај о догађајима у Сребреници у јулу 1995. Комисија је дошла до неутемељене цифре од 7108 несталих, а влада Микеровића је дати извештај усвојила. На овај извештај радо су се позивале разне НВО, али и Влада Србије када је 2010. доносила штетну резолуцију о осуди злочина у Сребреници.

    СДС је највећа партија унутар „Савеза за промјене“ и највећа опозициона партија у РС, те због тога заслужују најдетаљнију анализу. Реч је о партији коју је основао и водио др Радован Караџић, први председник Републике Српске, заслужан за њено оснивање и одбрану у рату. Међутим, Педи Ешдаун је 2004. сменио шездесетак људи из врха странке под изговором да опструирају Дејтонски споразум и да помажу скривање хашких оптуженика и забранио им политички ангажман. Након тога у врху малтене да више није остало људи из старог руководства и на чело је дошао Драган Чавић, који је након губитка власти 2006. смењен са функције председника странке да би убрзо био и избачен из ње. Нови председник СДС постаје је Младен Босић који и данас води странку.

    Босићево време је, поред тврдог опозиционог деловања против Милорада Додика и СНСД-а, обележила и нова реторика и другачији приступ политици. О националним темама се више није много говорило, чак је истицано како су оне мање битне, како за њих није време, како се тиме замајава јавност, и како се скреће пажња са правих проблема, а то су криминал и корупција. Но и поред свих ових промена, странка је успела да очува снагу јер их је значајан део патриотског бирачког тела и даље видео као ону странку која их је водила у рату.

    Странка је раније имала споразум о сарадњи са ДСС-ом, но за време парламентарних избора у Србији 2014. прилично им је засметао Додиков сусрет са Коштуницом и Кустурицом у Андрићграду. Сматрали су да овим Додик руши Вучића јер „му не одговара никаква власт у Србији која за приоритет има борбу против корупције и криминала“ А пројекат Емира Кустурице је за СДС „приватни пројекат који финансирају грађани РС, по ко зна који пут, користи за политичку промоцију Милорада Додика“[2].

    Но, недостатак идеологије и разводњене и површне фразе нису били једино што краси странку. Са нижег и средњег нивао било је пуно врло јасних порука. Тако је Обрен Петровић, градоначелник Добоја из редова СДС-а, изјавио за Дневни аваз: „Јасно је да сметам власти, односно СНСД-у не само због тога што сам из опозиционог СДС-а. Крив сам и због тога што сам пробосански орјентиран. Сви знају да је њима Добој црна рупа. Не могу прихватити то да је политика Добоја, коју ја јасно заговарам, таква каква јесте. Ја сам градоначелник којег су изабрали сви грађани и поштујем и извршавам одлуке грађана свих националности. То је политика која не жели никакво одвајање из БиХ, желимо интеграције у НАТО пакт, Европску унију“[3].

    Али добро, то је локални ниво где се решавају друга питања и није битно шта о великим темама каже један градоначелник коме то и није у надлежности, то не мора бити одраз политике странке, рекли би неки. Слажем се да не мора. Али зато Политичка академија СДС-а баш и није тело које се бави комуналним питањима! Она има плодотворну сарадњу са немачком Фондацијом „Конрад Аденауер“[4]. Председник ове Политичке академије је Александар Савановић, који има врло јасне ставове и који се не задржава само на немуштим критикама за криминал и корупцију. Он је рецимо незадовољан приватизацијом нафтне рафинерије Брод коју је купила руска фирма Neft Gaz In Kor. Велики проблем види и у томе што је влада РС руском бизнисмену Сердарову дала концесију на експлоатацију угља у рударском налазишту у Угљевику.

    На први поглед се може стећи утисак да Савановић брине о томе да РС не буде оштећена, он „бригу“ за њу заиста показује тако што се плаши да не прође „лоше“ као Србија „која је након приватизације Нафтне индустрије Србије (НИС), дошла у ситуацију да мора балансирати своју стратешку одлуку ка евроинтеграцијама са захјтевима руске стране. Србија има врло мали простор да доноси суверену одлуку о својој стратешкој орјентацији, јер је критично везана чињеницом да Русија има тако моћан инструмент притиска унутар Србије, какав је НИС.“[5].

    Дакле, Русија је та која нас уцењује те је због тога отежан наш „стратешки промишљен“ избор да се иде у ЕУ?! Ово као да је саопштење неке невладине организације. Генерално, Савановић је прилично незадовољан спољном политиком Додика и СНСД-а, која је решена за сарадњу са Русима, па тако даље наводи да „Одлука Владе РС да заигра искључиво на карту Русије, и спали све мостове према западним партнерима, представља национални ризик највишег ранга, нарочито имајући у виду супротну оријентацију званичног Београда“.

    Недуго након тога поново поручује да „Отворена и ничим изазвана“ агресивна реторика којом председник РС константно напада представнике САД администрације и (квази)“проруска“ политика, нема никакве везе с „проруским“ осјећајима, већ је заправо изазвана овисношћу Владе од Русије и потенцијалних руских кредита. С аспекта политичке стабилности РС ова пракса има врло негативне конотације, јер производи регионалну конфронтацију и анимозитете“.

    Е ово је већ врло препознатљива реторика! По датој логици до конфронтације не долази зато што ми пружамо отпор онима који на нас насрћу већ зато што ми њих беспотребно чачкамо?! И челницима ДОС-а је исто тако сметала сарадња са Русијом и конфликти са светом (а заправо отпор нападима оних који су нам ненаклоњени) за које су тврдили да их сами производимо.

    За крај, тачно је да се у РС, као и у целом региону, тешко живи. Но, грађани никако не би смели да се поверују обећањима оних који тврде да ће све то бити решено када на власт дођу они који тврде да су националне и идентитетске теме небитне а да је питање свих питања економија. Нека уче на негативном искуству браће из Србије, којима кад су изабрали „бољи живот“ уместо „великих апстрактних питања“ никада није било боље на економском плану, већ напротив! Мора се разбити заблуда да економски опоравак може доћи са онима којима држава није приоритет.

    Оваква политика, необична за изворни СДС, изазвала је незадовољство људи из старог руководства странке. Па тако бивши председник Калинић, коме је 2004. забрањено бављење политиком, тврди да треба сменити Босића и каже да “морамо да играмо оштро и само радикалним потезима можемо довести до промјена у СДС“[6].Пораз „Савеза за промјене“ на изборима би могао олакшати ове промене унутар странке и омогућио би да се СДС врати себи. То би ојачало позицију РС јер би о кључним националним питањима постојао консензус најзначајнијих политичких чинилаца.

    [1] http://www.dp-rs.org/program-demokratske-partije/

    [2] http://www.pravda.rs/2014/02/23/sds-dodik-se-dodvorava-vucicu-a-

    podrzava-kostunicu/

    [3] http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u-minutu/gradonacelnik-doboja-

    kriv-sam-im-sto-sam-probosanski-orjentiran-sto-zelim-u-nato-i-eu-a-ne-zelim-otcjepljenje

    [4] http://www.frontal.ba/novost/66519/sds-i-fondacija-konrad-adenauer-

    organizju-seminar-formiranje-vlasti-u-demokratskim-drustvima

    [5] http://www.nspm.rs/sudbina-dejtonske-bih-i-republika-srpska/vladavina-

    snsd-i-ekonomski-suverenitet-republike-srpske.html

    [6] http://www.frontal.rs.sr/index.php?option=btg_novosti&catnovosti=0&idnovost=4978

Оставите одговор