Ла Република: Србија – италијански Ел Дорадо

Двије милијарде евра у последњих 10 година је биланс инвестирања италијанских предузетника у Србију, Ел Дорадо нашег предузетништва, оцијенио је италијански лист "Ла Република". "На другој обали Јадрана пронашли смо субвенције, фискални амбијент пун предности, са конкурентном цијеном радне снаге", навео је овај дневник у дјелу посвећеном Србији, у издању од 12. марта. У неколико […]

петак, март 16, 2012 / 02:24

Двије милијарде евра у последњих 10 година је биланс инвестирања италијанских предузетника у Србију, Ел Дорадо нашег предузетништва, оцијенио је италијански лист "Ла Република".

"На другој обали Јадрана пронашли смо субвенције, фискални амбијент пун предности, са конкурентном цијеном радне снаге", навео је овај дневник у дјелу посвећеном Србији, у издању од 12. марта.

У неколико текстова посвећених пословном амбијенту Србије, плодном за директне стране инвестиције (СДИ), наводе се разлози због којих италијанска "индустрија бјежи на Балкан", шта је то што је у Србију привукло многе италијанске компаније, међу којима и компаније Фијат, Интеза, Сан Паоло, Фондиарија, Помпеа, Бенетон, Калцедонија и друге, као и да су у експанзији нарочито сектори аутомобилске индустрије, текстила, као и финансијски сектор – банке и осигуравајућа друштва.

У тексту о Војводини наводи се да је у сјеверну српску покрајину Италија инвестирала већ око 680 милиона евра, да Војводина креира 40 одсто БДП-а Србије, 40 одсто националног извоза и привлачи 45 одсто страних директних инвестиција (СДИ) у Србију, пренио је у данашњем саопштењу Фонд за подршку инвестиција у Војводини.

Кроз разговор са директором Фонда Браниславом Бугарским дају се информације о повољним условима за улагање, подстицајима, инфраструктури, добрим везама са свим европским градовима, слободним царинским зонама у Новом Саду, Суботици и Зрењанину, партнерству са италијанским регијама Фриули Венеција Ђулија, Умбрија и Молизе.

Добри услови за СДИ (стране директне инвестиције) у Војводини, истиче се у тексту, узроковали су чак и велику миграцију италијанских фирми из Румуније, нарочито из темишварског округа, а као један од главних разлога наводи се изузетно ниска флуктуације радне снаге, као и подстицаји које Румунија, као члан ЕУ, више није у могућности да понуди.

Цитирајући директора ВИП фонда, у тексту се наводи да у Војводини тренутно послују 34 италијанске компаније, које су уложиле 1.680 милиона евра, а међу којима су и Фондиариа, Санпаоло, Стг, Фулгар, Помпеа, Фармина Пет Фудс и друге.

Поред машинског и ИТ сектора, Бугарски као сектор са великим потенцијалима помиње и пољопривреду, нарочито прехрамбени сектор, наглашавајући да од укупно 2,1 милиона хектара у покрајини, чак 1,8 милиона хектара јесте обрадива земља и да је један од пет највећих извозника кукуруза у свијету.

"Све у свему, Војводина је у моди“, закључује новинар и пита саговорника да ли је баш увек било тако.

"До убрзаног раста дошло је између 2006. и 2008. године, након што је 2006. српска влада донијела низ подстицаја за инвеститоре, који су у наредним годинама редовно обнављани, када се промијенила перцепција о Србији, и када је већи број италијанских компанија и инвестирао у Србији“, навео је Бугарски.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ово све на први поглед изгледа сјајно-бајно, међутим слика је сасвим другачија, све ово је могуће једино из тог разлога што је Србија по привредним законима и прописима права џунгла, посебно по правима радника, па се свако може углавити у профит.

    С друге стране, инвестиција типа „фијат“ је и даље једначина са сто непознатих, како је могуће и коме продати редизајнираног „Фићу“ за 16 хиљада евра?

Оставите одговор