Квалификације за ЛШ: Нови Шахтјор у успону, реми ПСВ и Милана

Фудбалери Шахтјора из Карагандија нижу резултате као из снова и на прагу су историјског успјеха – уласка у Лигу шампиона На свом терену су побиједили Селтик са 2:0 у првом мечу плеј-офу и имају добру прилику да се нађу у групној фази након реванша у Шкотској. Милан је на путу ка елити одиграо неријешно са […]

среда, август 21, 2013 / 11:05

Фудбалери Шахтјора из Карагандија нижу резултате као из снова и на прагу су историјског успјеха – уласка у Лигу шампиона

На свом терену су побиједили Селтик са 2:0 у првом мечу плеј-офу и имају добру прилику да се нађу у групној фази након реванша у Шкотској. Милан је на путу ка елити одиграо неријешно са ПСВ-ом у гостима 1:1, док је Реал Сосиједад изненадио Лион тријумфом од 2:0 на страни. Зенит је завршио посао пошто је убједљиво савладао Пакош Фереиру у Португалу са 4:1, а Плзен је био бољи до Марибора 3:1.

Дерби ове фазе квалификација за Лиге шампиона игран је у Ајндховену, гдје је млада екипа ПСВ-а одољела Милану.

Гости су предвођени Балотелијем и Ел Шаравијем задавали највише проблема чети Филипа Кокуа, која је прва запријетила преко Вајндалума, али је Абијати укротио његов покушај. У 13. минуту је сјевнула контра росо-нера преко десне стране, Абате је добро пробио и погодио у главу Ел Шаравија који је затресао мрежу домаћина.

ПСВ је у финишу првог дијела покренуо Махер, када је уздрмао и пречку Абијатијевог гола, а "филипсовци" су са офанзивом наставили и у другом полувремену, што им се исплатило у 59. минуту. Брума је ударцем са више од 35 метара изненадио голмана Милана, он је кратко одбио лопту право до Матавжа који је анулирао заостатак.

До краја није било промјене резултата, па неријешеним исходом могу бити задовољнији пулени Масимилијана Алегрија.

Овај дуел је био једини без побједника, а у преостала четири сусрета, гости и домаћи су се равноправно радовали.

Реал Сосиједад је ријешио да покаже како није случајно био четврти прошле сезоне у Примери, па је изненадио Лион на гостовању са 2:0, а оба гола била су за ТВ шпице.

Екипа из Сан Себастијана повела је у 17. минуту фантастичним маказицама Гризмана скоро са ивице казненог простора на асистенцију Карлоса Веле. Вишегодишњи учесник групне фазе играо је прилично слабо, за шта је кажњен у другом полувремену.

Појачање из Фјорентине Харис Сеферовић је тукао из прве искоса са лијеве стране и послао лопту у горњи лијеви угао за 2:0.

Правду на мечу у Лиону дијелио је српски арбитар Милорад Мажић, који је показао два жута картона Милану Бишевцу, те је штопер Лиона оставио на цједилу саиграче 15 минута прије краја и француски клуб је на ивици елиминације.

Зенит већ може да размишља о противницима у групној фази, јер носи 4:1 на реванш у Санкт Петербург против Пакош Фереире. Португалски тим је добио лекцију пред својим навијачима, а посебно је расположен био троструки стријелац Роман Широков.

Леоа је успио у тренутку да врати наду домаћем тиму, јер је у 58. минуту изједначио на 1:1, али се онда мрежа Фереире тресла још три пута, а једном је то учинио њен играч Дегра пет минута прије краја.

И Плзен је обезбиједио добар резултат у првом мечу са Марибором, пошто је побиједио словеначког представника са 3:1.

Казахстански првак Шахтјор је прво изненађење приредио на старту квалификација елиминацијом БАТЕ Борисова, прошлогодишњег учесника групне фазе, који су савладали два пута са по 1:0.

Потом су релативно лако изашли на крај са албанским Скендербегом (3:0, 2:3) и када их је жријеб спојио са Селтиком, сви су сматрали да је то крај њихове бајке, али су се они још једном потрудили да шокирају фудбалски свијет.

У 12. минуту Финонченко је затресао мрежу шкотског шампиона, а ерупција одушевљења на стадиону у Астани настала је у 77. минуту када је Кижниченко поставио коначних 2:0 и задао тежак задатак Селтику.