Културно благо: Издвојен новац за рестаурацију цркве у Травнику

Храм Успења Пресвете Богородице у Травнику посјетили су у сриједу, 4. септембра, министар расељених особа и избјеглица Федерације БиХ Адил Османовић и начелник општине Травник Адмир Хаџиемрић, гдје су разговарали са парохом травничким протонамјесником Гораном Живковићем. Како је саопштено у Информативној служби Митрополије дабробосанске, овом приликом договорено је финансирање израде главног пројекта конструктивне санације и […]

недеља, септембар 8, 2013 / 16:43

Храм Успења Пресвете Богородице у Травнику посјетили су у сриједу, 4. септембра, министар расељених особа и избјеглица Федерације БиХ Адил Османовић и начелник општине Травник Адмир Хаџиемрић, гдје су разговарали са парохом травничким протонамјесником Гораном Живковићем.

Како је саопштено у Информативној служби Митрополије дабробосанске, овом приликом договорено је финансирање израде главног пројекта конструктивне санације и рестаурације цркве у износу од 29 000 КМ.

Федерално министарство расељених особа и избјеглица ће за ову намјену издвојити 20 000 КМ, Министарство културе и спорта Средњебосанског кантона 5 000, док ће општина Травник обезбиједити преосталих 4 000 КМ.

Завод за заштиту споменика ФБиХ израдио је прелиминарну техничку процјену за обнову травничког храма, као и за ургентну санацију и рестаурацију, по којој је за цјелокупну обнову цркве потребно прикупити око 550 000 КМ.

Министар Османовић је нагласио да жели да помогне реконструкцију цркве у Травнику, у чију реализацију се, како је рекао, морају укључити озбиљније пројектне куће да би и након рестаурације црква задржала аутентични изглед.

Протонамјесник Живковић захвалио је Османовићу на дугогодишњој подршци, коју је показао и док је био на дужности потпредсједника Републике Српске, обезбјеђујући донације за покривање травничког храма, парохијског дома и црквене сале, као и начелнику Хаџиемрићу, за којег је рекао да је један од ријетких политичара у овом ентитету који помаже Српској православној цркви.

О травничком храму

Храм Успења Пресвете Богородице у Травнику подигнут је 1854. године и представља прву цркву у ужем градском подручју Травника. Грађевина припада типу једнобродних цркава са звоником а карактерише је и то што је грађена без апсиде.

У самој цркви је упркос бројним ратовима и страдањима сачуван веома вриједан иконостас, који представља ремек дјело дуборезачког стваралаштва. Зидне иконе у Храму је осликао чувени сликар Роман Петровић, који у сјећању нашег народа заслужује много више пажње него што је тренутно има.

Роман Петровић је рођен у Доњем Вакуфу. Aкадемију умјетности је студирао у Кракову и Будимпешти. Годинама је радио као сценограф Народног позоришта у Сарајеву. Између два свјетска рата, у храмовима Mитрополије дабробосанске настала су његова најзначајнија дјела.

Поред икона у травничком храму, по казивањима историчара умјетности, нарочиту умјетничку вриједност имали су живопис и иконе у соколачкој Романијској Лазарици који су уништени при њемачком бомбардовању наше земље. Данас о иконама Романа Петровића можемо говорити искључиво на основу сачуваних примјерака из Травника.

Због изузетног историјског значаја, градитељска цјелина – Црква Успења пресвете Богородице са покретном имовином и објектом Прве српске школе у Травнику проглашена је 2010. године националним спомеником БиХ.

(В.Б.)



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор