Корупција спасила Индију од кризе и увела у економски раст!?

Индија је земља са "најпозитивнијом" економском причом на свијету. Захваљујући невјероватној мануфактуриј привреда земље је порасла за 7.4 одсто у првом кварталу 2015. године, што је најбржи раст на планети. Ипак, постоји и мрачна страна индијског успијеха, тврди један од најистакнутијих економиста земље. Каушик Басу, економски директор Свјетске банке, каже да је традиционална национална ситна […]

четвртак, фебруар 25, 2016 / 16:13

Индија је земља са "најпозитивнијом" економском причом на свијету. Захваљујући невјероватној мануфактуриј привреда земље је порасла за 7.4 одсто у првом кварталу 2015. године, што је најбржи раст на планети.

Ипак, постоји и мрачна страна индијског успијеха, тврди један од најистакнутијих економиста земље.

Каушик Басу, економски директор Свјетске банке, каже да је традиционална национална ситна корупција помогла Индији да избјегне најгору економско-банкарску кризу која је озбиљно погодила већину земаља свијета.

Басу сматра да заступљена употреба "прљавог новца", који измиче пореским службеницима, ствара бедем одбране од банкарске кризе.

Иако је привредни раст Индије предвођен невјероватним "бумом" некретнина, ирационални раст се није окончао катастрофом, јер у Индији, за разлику од остатка свијета, не плаћате ништа, па чак ни стан, онолико колико му је прописана цијена.

Већина некретнина у Индији се купује готовим новцем. Тако, ако је на примјер цијена некретнине 100 рупија (премда је много више, ово је само примјер), продавац ће тражити уплату од 50 рупија и остатак у готовини. Тај кеш Индијци називају "црним новцем".

На тај начин, продавац избјегава да плати висок порез, купац профитира јер плаћа мање услед разлике у порезу, а резултат су притом и мање цијене закупа у односу на праву вриједност некретнине, нарочито ако се има у виду овај однос у остатку свијета.

У САД и Великој Британији цијене закупа биле су 100 одсто више од вредности посједа. Зато, када је почео пад, банке су пале заједно са за цијенама некретнина.

У Индији, насупрот томе, већина банковних кредита још увек је била у балансу са стварном вриједношћу. Тако је Индија избјегла економску катастрофу.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор