Компанија Малбашић изгубила пословне просторе и направила дуг од 5,8 милиона КМ

Компанија "Малбашић” из Бањалуке, чији је власник познати бизнисмен Веселко Малбашић, мора да врати бањалучкој фирми "Крајина Борац” пословне просторе у центру Бањалуке и да јој исплати 2,9 милиона КМ за надокнаду штете усљед дугогодишњег незаконитог коришћења објекта.

уторак, август 2, 2016 / 15:08

Компанија "Малбашић” из Бањалуке, чији је власник познати бизнисмен Веселко Малбашић, мора да врати бањалучкој фирми "Крајина Борац” пословне просторе у центру Бањалуке и да јој исплати 2,9 милиона КМ за надокнаду штете усљед дугогодишњег незаконитог коришћења објекта.

Окружни суд у Бањалуци је послије разматрања жалби на првостепену пресуду бањалучког Основног суда донио правоснажну и извршну пресуду у спору, који је “Крајина Борац” покренуо још 2004. године. Судије су одлучиле да осим враћања два пословна простора површине 387 метара квадратних и исплате 2,9 милиона КМ, компанија “Малбашић” мора да исплати “Крајина Борцу” и затезне камате, које такође достижу милионски износ.

Компанији “Малбашић” је пресудом Основног суда било наложено да врати пословне просторе и да “Крајина Борцу” исплати 3,99 милиона марака за надокнаду штете усљед њиховог незаконитог коришћења објекта, али је тај износ коригован у правоснажној пресуди. Окружни суд је дјелимично уважио жалбу другооптуженог Михајла Ковачевића из Бањалуке и ослободио га обавезе да “Крајина Борцу” исплати 4,82 милиона КМ за надокнаду штете за незаконито коришћење спорних пословних простора.

Ковачевић је пословне просторе купио од предузећа “Трговина Борац” из Травника, а касније их продао Малбашићу. Пословни простори због којих се води маратонски судски спор налазе се у небодеру у Господској улици. Њихов власник прије рата била је фирма “Трговина Борац” – филијала некадашњег гиганта текстилне и обућарске индустрије “Борац” из Травника. “Трговина Борац” је ту имовину продала у послијератном периоду, иако није имала право да располаже с њом, јер је сва имовина државних предузећа припала државним фирмама у ентитетима у којима се и налази.

“Крајина Борац”, којем је по том принципу припала имовина травничког предузећа, покренуо је судски спор због продаје пословног простора у Бањалуци, а суд је уважио њихов тужбени захтјев против предузећа “Трговина Борац”, Ковачевића и компаније “Малбашић”.

Пресудом Окружног суда је потврђен дио пресуде Основног суда који је поништио уговор између предузећа “Трговина Борац” и Ковачевића о куповини пословних простора, закључен 5. августа 1999. године. Поништен је и купопродајни уговор између Ковачевића и компаније “Малбашић”, закључен 15. децембра 2005. године. Директор “Крајина Борца” Зоран Милаковић каже да је пресуда Окружног суда очекивана и изразио наду да ће бити и спроведена у законском року од 30 дана, који је наведен у правоснажној пресуди.

– Пресуда је једино на начин на који је донесена правно брањива у могућем даљем поступку, јер је поступано на основу оквирног закона о приватизацији предузећа и банака и закона о приватизацији државног капитала у предузећима. Компанији “Малбашић” се дефинитивно није исплатило одуговлачење доношења пресуде, јер је осим главног дуга за изгубљену закупнину дужна да исплати исти износ на основу затезне камате – казао је Милаковић, подсјетивши да су сви судови утврдили да је “Крајина Борац”, као предузеће у власништву РС, по сили закона постало власник пословних простора 23. јула 1998. године. Малбашић каже да је на годишњем одмору и да први пут чује за пресуду Окружног суда.

– Не могу да коментаришем пресуду док је не добијем. Нека све иде по процедури. Наш адвокат ће све размотрити и одлучити о примјени ванредног правног лијека, односно о изјављивању ревизије против те правоснажне пресуде – казао је Малбашић. Он може да затражи ревизију од Врховног суда РС или да уложи апелацију Уставном суду БиХ, али ти потези не одлажу извршење правоснажне пресуде Окружног суда.

Одбачена контратужба

Окружни суд је потврдио и дио пресуде Основног суда који је одбацио противтужбу коју су против “Крајина Борца” поднијели компанија “Малбашић”, “Трговина Борац” и Михајло Ковачевић. Они су контратужбом тражили да приватизација дијела предузећа “Крајина Борац” и пренос државног капитала на Фонд ПИО и Фонд за реституцију буде проглашена ништавном. Компанија “Малбашић” тужила је и РС тражећи проглашавање ништавим рјешења Дирекције за приватизацију РС, као овлашћеног продавца државне имовине у саставу “Крајина Борац”. Ту тужбу одбио је Врховни суд РС у јуну 2013. године.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор